Włochy złożyły w piątek w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu odwołanie od wydanego 3 listopada zeszłego roku orzeczenia w sprawie obecności krzyży w klasach szkolnych - podała Ansa. Trybunał orzekł wówczas, że wieszanie krzyży to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów"
Orzeczenie to zostało wydane w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Ponadto Trybunał nakazał państwu włoskiemu wypłatę kobiecie odszkodowania w wysokości 5 tysięcy euro za "straty moralne".
Nie ujawniono szczegółowej argumentacji, jakiej użył rząd Silvio Berlusconiego w odwołaniu. Wiadomo jedynie, że jest w nim mowa o tym, że orzeczenie to "dotyka najgłębszych uczuć narodu włoskiego i jego tożsamości".
Już zapowiedź złożenia apelacji spotkała się z gorącym poparciem włoskiego Kościoła.
Według nieoficjalnych źródeł, cytowanych przez Ansę, Trybunał zajmie się analizą stanowiska Włoch prawdopodobnie w marcu.
Także w piątek podano wynik sondażu Instytutu EURISPES, zgodnie z którym 60 procent Włochów uważa, że krzyże powinny pozostać w klasach szkolnych i urzędach.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.