200-lecie urodzin Chopina na Balearach

Komitet Honorowy Obchodów Roku Chopinowskiego przedstawił program uczczenia 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina na hiszpańskich Balearach - poinformowała w sobotę agencja EFE. W skład nowoutworzonego komitetu wchodzą m. in. lokalny premier Balearów, Fransesc Antich, ambasador RP w Madrycie, Ryszard Schnepf, burmistrz miast związanych z kompozytorem (Palma de Mallorca i Valldemossa) oraz radni ds. turystyki.

Lokalny rząd Balearów oficjalnie ogłosił rok 2010 Rokiem Chopina.

Członkowie Komitetu poinformowali, że do tej pory zaplanowano na wyspach 28 koncertów muzyki chopinowskiej, przede wszystkim w ramach dorocznych festiwali; jak Festival Chopin w Valldemossa, Festiwal Muzyki Klasycznej w Deia i w Pollensa, a także liczne konferencje, wystawy i prezentacje książek.

"Wszystkie te wydarzenia kulturalne mają na celu promocję dorobku kompozytora i historię jego pobytu na Majorce - powiedział Antich. - Organizowane są zarówno przez instytucje publiczne, jak i prywatne, i może ich być więcej, bo wciąż zgłaszane są nowe".

"Dokładny program obchodów Roku Chopinowskiego na Balearach można zobaczyć na stronach internetowych - www.anychopin.es" - dodał.

Rok Chopinowski rozpocznie się cyklem wykładów o kompozytorze, a w dniu jego urodzin, 1 marca, w Konserwatorium w Palma de Mallorca odbędzie się w bezpłatny koncert w wykonaniu polskiego pianisty, Pawła Kowalskiego - poinformował Ambasador RP w Madrycie, Ryszard Schnepf.

Tego samego dnia, w celi klasztornej kartuzów w Valldemossa, gdzie Chopin ukończył pracę nad 24 preludiami, odbędzie się koncert galowy, w wykonaniu m. in. Aya Okuyama.

Zgodnie z zapowiedziami, na początku maja strona polska ma zorganizować inny koncert w konserwatorium muzycznym w Palma de Mallorca, nawiązujący jednocześnie do święta Konstytucji 3-Maja, oraz przedstawienie teatralne.

W Palma de Mallorca zostanie także odsłonięta tablica upamiętniająca przypłyniecie Chopina na wyspę, a w konserwatorium zostanie ustawione popiersie polskiego kompozytora.

W ramach obchodów na Balearach przygotowano także programy edukacyjne skierowane do uczniów szkół średnich, koncerty miejscowej orkiestry symfonicznej, wystawę pamiątek po Chopinie i jego muzie, George Sand - poinformował lokalny rząd.

Ambasador Schnepf przypomniał, że nie przypadkiem wybrano Majorkę na miejsce kolejnych polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych, które odbędą się na jesieni 2010. Równolegle do konsultacji, na wyspie odbywać się będą liczne imprezy kulturalne.

Fryderyk Chopin przebywał na Majorce wraz z francuską pisarką George Sand, tylko 3 miesiące, zimą 1838 - 1839, ale ten krótki pobyt odegrał dużą rolę w jego życiu i twórczości. W miejscowości Valldemossa zakończył pracę nad 24 preludiami i skomponował jeden z najbardziej znanych polonezów, polonez c-moll op.40 nr 2.

Grażyna Opińska (PAP)

drag/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
22°C Wtorek
rano
26°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
wiecej »