W archikatedrze łódzkiej trwa ingres abp. Grzegorza Rysia, siódmego z kolei pasterza tej archidiecezji.
W procesji do bazyliki nowemu pasterzowi towarzyszyli abp. Marek Jędraszewski, poprzedni metropolita łódzki, od stycznia piastujący urząd metropolity krakowskiego, oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Na progu katedry nowy arcybiskup ucałował krucyfiks, który podał mu dziekana Kapituły Archikatedralnej Łódzkiej. Słowa powitania skierował nuncjusz apostolski i bp Marek Marczak. – Witaj w Łodzi, w Kościele, który od dzisiaj staje się także Twoim Kościołem, Twoją Matką i Twoim zadaniem. Witaj w Kościele łódzkim. Bądź dla nas dobrym Pasterzem. Pasterzem „według Jezusa” – mówił bp Marczak.
Następnie odczytano wydaną 14 września bullę papieża Franciszka „In navem ascendens” w której ojciec św. wskazał nowemu pasterzowi zadania jakie przed nim stoją.
Później abp Grzegorz Ryś otrzymał z rąk nuncjusza pastorał, który jest symbolem jego władzy pasterskiej w diecezji. Po objęciu tronu wierni oraz duchowieństwo złożyli przed nowym metropolitą homagium, będące aktem czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.
Po obrzędach rozpoczęła się liturgia słowa. Homilię wygłosił abp G. Ryś. - Zajmij swoje miejsce! Nie pierwsze. Swoje. To, do którego Cię przewidziałem i wybrałem. To, do którego Cię uzdolniłem i wyposażyłem. I stale wyposażam i uzdalniam. Zajmij je wreszcie. Odważ się, nawróć się i zajmij. Potrzebuję tego Ja – Twój Pan i Zbawiciel. Potrzebuje tego Kościół – Twoja Matka i Mistrzyni. Potrzebują tego Twoi Siostry i Bracia. Potrzebuje tego świat, do którego jesteśmy razem posłani - mówił abp G. Ryś.
W ingresie w archikatedrze uczestniczą kardynałowie, ponad sześćdziesięciu arcybiskupów i biskupów z całej Polski a także z zagranicy. Wśród biskupów są trzej biskupi łowiccy: Andrzej F. Dziuba, Wojciech Osial i Józef Zawitkowski (diecezja łowicka należy do archidiecezji łódzkiej).
Są także biskupi innych wyznań, przedstawiciele władzy państwowej oraz delegacje poszczególnych wspólnot, grup. Wśród nich przedstawiciele Łódzkiego Bractwa Kurkowego.
- Cieszymy się, że abp Grzegorz Ryś zostaje naszym metropolitą. Zawsze mieliśmy z nim dobre kontakty, spotykaliśmy się na różnych uroczystościach. Jeśli przyjmie naszą propozycję, mógłby zostać honorowym członkiem naszego Bractwa, tak jak jest już w Bractwie Krakowskim - mówi Ignacy Ścibiorek, starszy Łódzkiego Bractwa Kurkowego. - Wszyscy się cieszą, bo to nowy wiatr w historii naszej archidiecezji - dodaje pan Ignacy.
W tych ważnych chwilach jest też rodzina nowego metropolity, przyjaciele, znajomi, księża-uczniowie.
To wielkie wydarzenie także dla wiernych łódzkiej wspólnoty. Pokazują to na każdym kroku. O stronę muzyczną dba orkiestra smyczkowa „Łódzkie smyczki” działająca w szkole muzycznej im. H. Wieniawskiego, która sama zgłosiła się do wzięcia udziału w uroczystości.
Chór, który śpiewa podczas uroczystości, tworzy prawie 100 mieszkańców Łodzi. Przez miesiąc przychodzili na próby, by uświetnić uroczystość. To dobry znak dla abp. Rysia, że już od początku swojej posługi w nowym miejscu ma ludzi, którzy chętnie mu pomogą.
List gratulacyjny dla abp. Rysia z okazji ingresu przysłał prezydent Polski Andrzej Duda.
Słowa gratulacji do metropolity łódzkiego skierowali także: abp Stanisława Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Z wielkim zruszeniem do swojego następcy zwrócił się także ksiądz abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Nowy metropolita łódzki urodził się 9 lutego 1964r. W Krakowie, gdzie również ukończył Wyższe Seminarium Duchowne. Przez wiele lat był jego rektorem. Sakrę biskupią przyjął z rąk kard. Stanisława Dziwisza 28 września 2011 roku. Od tamtej pory sprawował funkcję krakowskiego biskupa pomocniczego.
Zaproszenie abp. Rysia na ingres i wypowiedzi wiernych diecezji łowickiej
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.