Ateiści w Wielkiej Brytanii wezwali do protestów przeciwko planowanej na wrzesień wizycie papieża. Podstawą ku temu ma być skrytykowanie przez Benedykta XVI jako sprzecznej z prawem naturalnym planowanej ustawy przyznającej parom homoseksualnym takie same prawa, jakie mają małżeństwa kobiety i mężczyzny.
Media brytyjskie poinformowały 2 lutego, że organizująca protest National Secular Society (NSS) walcząca z przejawami religijności we wszystkich aspektach życia społecznego w Wielkiej Brytanii, pragnie pozyskać grupy homoseksualistów, ofiary molestowania seksualnego przez księży, a także feministki i zwolenników aborcji. Jak podkreślają media przewodniczący NSS Terry Sanderson skarżył się, że 20 milionów funtów (23 mln. euro) wydadzą brytyjscy podatnicy na wizytę papieża, który chce „wesprzeć dyskryminację”.
Natomiast na falach radia BBC arcybiskup Westminsteru, Vincent Nichols bronił prawa papieża do wypowiadania “uzasadnionego poglądu”. Benedykt XVI potwierdził 1 lutego, że zamierza odbyć podróż duszpasterską do Wlk. Brytanii. Dokładnego terminu swojej wizyty papież jeszcze nie podał, ale jako prawdopodobny wymienia się 16-19 września br.
Tymczasem brytyjski dziennik „The Times” przypuszcza, że Benedykt XVI rozpocznie swoją wizytę od Szkocji. We wrześniu królowa Elżbieta II spędza urlop za szkockim zamku Balmoral i mogłaby wydać obiad na cześć papieża w Stolicy Szkocji – Edynburgu. W Szkocji papież prawdopodobnie odwiedzi też Glasgow i uniwersyteckie miasto St. Andrews. Znajdujący się tam uniwersytet, najstarszy w Szkocji, obchodzi w tym roku 600-lecie istnienia. Możliwe, że papież odprawi Mszę św. na stadionie Hampden Park w Glasgow.
Media brytyjskie spekulują też, że na zakończenie wizyty w Wlk. Brytanii papież ogłosi błogosławionym kard. Johna Henry’ego Newmana (1801-1890). Msza św. beatyfikacyjna mogłaby się odbyć 19 września na terenie lotniska Coventry, a według innych źródeł – na londyńskim stadionie Wimbledon.
W celu omówienia szczegółów papieskiej wizyty w Wlk. Brytanii przebywała już na początku grudnia ub.r. w Watykanie delegacja Konferencji Biskupów Anglii i Walii oraz episkopatu Szkocji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.