Zaplanowany pierwotnie na 21 marca koncert legendarnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena w katowickim Spodku odbędzie się 4 października - poinformował organizator, katowicka agencja Paradam.
"76-letni artysta przesunął na jesień 13 zakontraktowanych już występów. Powodem jest kontuzja kręgosłupa, jakiej doznał podczas treningu. Choć - według lekarzy - uraz nie zagraża jego zdrowiu i życiu, potrzeba czasu, by odzyskał sceniczną sprawność. W najbliższych miesiącach Cohen przejdzie rehabilitację.
Organizatorzy informują, że bilety zakupione na marcowy koncert w Spodku zachowują ważność. Można też je zwrócić - do 1 marca. Tego dnia we francuskim Caen miała ruszyć europejska część tegorocznej trasy koncertowej Cohena, obejmująca - prócz Katowic - także Lille, Strasburg, Marsylię, Grenoble, Tours, Bratysławę, Zagrzeb, Lublanę i Moskwę.
Pieśniarzowi w tegorocznej trasie ma towarzyszyć dziewięcioosobowy zespół muzyków i wokalistów z różnych krajów, m.in. hiszpański wirtuoz instrumentów strunowych, Javier Mas. Trio wokalne poprowadzi Sharon Robinson - jej kompozycje do wierszy Cohena złożyły się na album "Ten New Songs" z 2001 r. z przebojem In My Secret Life.
Zapowiadany repertuar koncertu to retrospekcja najważniejszych okresów kariery kanadyjskiego barda, ze szczególnym miejscem piosenek z lat 80. i 90., m.in. "Dance Me To The End Of Love", "Suzanne", "Bird On The Wire", "Who By Fire", "Heart With No Companion", "Hallelujah", "First We Take Manhattan", "Ain't No Cure For Love".
Jak zapowiadają organizatorzy, jesienią w katowickim Spodku będzie można też usłyszeć również m.in.: "Everybody Knows", "I'm Your Man", "Take This Waltz", "Tower Of Song", "The Future","Waiting For The Miracle", "Democracy", "Closing Time", "In My Secret Life" czy "Boogie Street".
Leonard Cohen urodził się 21 września 1934 r. w Montrealu. Pochodzi z zamożnej, żydowskiej rodziny o rodowodzie litewskim i tradycjach rabinicznych. Jest absolwentem wydziału humanistycznego Uniwersytetu McGill w rodzinnym mieście, gdzie studiował od 1951 do 1955 r.
W czasie studiów zdobył prestiżową nagrodę McNaughton Prize, przyznawaną za osiągnięcia literackie. Rok po uzyskaniu dyplomu wydał swój pierwszy tomik poezji, zatytułowany "Let Us Compare Mythologies". W kolejnych latach pisał i publikował wiersze. W 1963 r. wydał także powieść "The Favorite Game". Nawiązywał do tradycji beatników, recytując wiersze przy akompaniamencie zespołu jazzowego.
Szukając inspiracji w kulturze śródziemnomorskiej, wyjechał w 1960 r. do Grecji, gdzie spędził kilka lat na wyspie Hydra. Tam napisał swoje najbardziej znane utwory, m.in. powieść "Beautiful Losers" i piosenkę "Bird On A Wire". Gdy debiutował jako piosenkarz, miał 33 lata i był uznanym w swym środowisku poetą.
Podczas wojny żydowsko-arabskiej w 1973 roku występował solo z gitarą przed oddziałami izraelskimi.
W swoim życiu często zmieniał miejsce zamieszkania. Mieszkał w Londynie, Nowym Jorku, w Nashville.
Od lat związany jest z buddyjskim klasztorem zen na górze Mt. Baldy w pobliżu Los Angeles, gdzie - jak deklaruje - znalazł spokój ducha i uwolnił się od dręczących go przez całe życie ataków depresji.
W Polsce Cohen od lat jest bardzo popularny. Po raz pierwszy przyjechał do naszego kraju na koncerty w 1985 r. - wystąpił wówczas w Poznaniu, Wrocławiu, Zabrzu i Warszawie. W marcu 2007 r. zaśpiewał w warszawskim studiu radiowej Trójki, a na przełomie września i października 2008 r. dał koncerty w Hali Stulecia we Wrocławiu i na warszawskim Torwarze.
Cohen ma w dorobku kilkanaście albumów studyjnych, m.in. "The Songs of Leonard Cohen" (1967), "Live Songs" (1973), "New Skin for the Old Ceremony" (1974), "Various Positions" (1984), "I'm Your Man" (1988), "Ten New Songs" (2001) i "Dear Heather" (2004).
W 2003 r. Cohen otrzymał z rąk Gubernatora Generalnego Kanady Order of Canada, najwyższe odznaczenie tego kraju, przyznane mu za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiej kultury. W 2008 r. przyjęto go do Rock and Roll Hall of Fame, czyli "alei gwiazd rock and rolla i rocka" - w uznaniu jego wkładu w rozwój tego gatunku.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.