Ziobro: Ufam, że prezydent podpisze ustawy o SN i KRS

W większości zasadniczych spraw doszło do porozumienia; ufam, że ustawy o SN i KRS będą podpisane przez prezydenta- mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w niedzielę w TVP Info.

Ziobro pytany o spór między obozem prezydenckim a PiS, wskazał, że "spór jest istotą demokracji". "Poróżniliśmy się w szczegółach. Tak się zdarza w polityce - w rodzinie ludzie się czasami pokłócą. Być może to jest wniosek, żeby lepiej organizować naszą wzajemną komunikację" - powiedział Ziobro.

Minister sprawiedliwości podkreślił, że "ufa, że pan prezydent jest pełen dobrych intencji". "Chciałbym, aby wszyscy mieli satysfakcję z tego, co osiągniemy nawet jeżeli pewne rozwiąznia czy kompromisy - w mojej ocenie - nie są tak doskonałe jak mogłyby być" - dodał.

Prezydent w swoich wcześniejszych wypowiedziach zapowiedział, że jeżeli projekty o SN i KRS nie będą zgodne z jego oczekiwaniami, wówczas ponownie je zawetuje. "Jeżeli idee, które przedstawiłem w projektach o SN i KRS zostaną wypaczone w taki sposób, że nie będę w stanie tego zaakceptować, to tego nie zrobię. Zawetuję i te przepisy" - powiedział prezydent w wywiadzie "Dziennika Gazety Prawnej".

Ziobro pytany, czy istnieje możliwość powtórzenia prezydenckich wet, odparł: "zawsze jest takie zagrożenie". Minister przekonywał, że "w większości spraw zasadniczych" doszło do porozumienia. "Ufam, że znajdzie to swój wyraz nie tylko w uchwaleniu zgodnym tych ustaw, ale również ich podpisaniu przez prezydenta" - podkreślił.

Ziobro przypomniał, że popierał kandydaturę Andrzeja Dudy na urząd prezydenta. "Cieszę się, że Andrzej Duda został prezydentem i mam nadzieję, że zdania nie zmienię, bo pewnie zachwiałbym się w tych swoich ocenach wówczas, kiedy nie doszłoby do realizacji reformy wymiaru sprawiedliwości" - podkreślił.

Dodał, że życzy Andrzejowi Dudzie "dobrej kadencji i "dobrej współpracy z obozem dobrej zmiany". Minister pytany, czy w przyszłości będzie startował w wyborach prezydenckich, stwierdził: "na prawicy jest wielu w przyszłści kandydatów, którzy mogą aspirować do funkcji prezydenta, ale ja w tej chwili takich planów nie mam".

Pierwsze czytanie w Sejmie złożonych przez prezydenta projektów ustawy o SN i noweli ustawy o KRS odbyło się w środę. W piątek Sejm opowiedział się za skierowaniem ich do dalszych prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Projekt nowelizacji ustawy o KRS zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów; w przypadku klinczu, każdy poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie.

Kwestia wyboru do Rady była w ostatnich tygodniach tematem rozmów prezydenta z PiS - mają się do tego odnosić poprawki tej partii. Wstępny kompromis ma zakładać, że gdyby w Sejmie nie było 3/5 głosów, wówczas - w drugim etapie - do wyboru członków KRS wystarczyłaby większość bezwzględna. Kluby opozycyjne mogłyby wskazać sześciu kandydatów do Rady, a większość parlamentarna - dziewięciu.

Projekt dot. SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

«« | « | 1 | » | »»
 • MarianNowak
  27.11.2017 09:14
  Prezydent Andrzej Duda dokonał wczoraj epokowego odkrycia z dziedziny polityki i prawa: otóż trójpodział władz polega na tym, że sądy są kontrolowane przez polityków. Prezydent w TVN 24 znów powtarzał nieprawdziwe tezy. To nieprawda, że w Polsce politycy z demokratycznym mandatem nie mają wpływu na to, co się dzieje w sądownictwie. Obecny system zakłada równowagę wpływów polityków i środowiska sędziowskiego. To właśnie głowa państwa ma bardzo duże kompetencje.


 • Gość
  27.11.2017 11:46
  PAD ma rację. PAD jest mężem stanu z krwi i kości stojącym na straży dobra narodu, a nie tylko partii jednej. Ziobro i Macierewicz niszczą ten kraj i niszczą ten rząd. Ziobro już raz podzielił polską prawicę. Ten człowiek ma takie parcie na władzę że to porażające. Patologia. Głosowałem na PiS i jeśli Prezes Kaczyński nie zajmie się Ziobrą i Macierewiczem to przestanę na PiS głosować. Polska to nie piaskownica Ziobry i Macierewicza. Insynuacje wobec Prezydenta Dudy o rzekomych powiązaniach z WSI - to skrajna podłość lansowana przez zwykłą ciemnotę.
 • jurek
  27.11.2017 12:55
  Obecnie projekty tych ustaw (w wersji złożonej przez Prezydenta) zostały skierowane do dalszej procedury. Podobno sa wynegocjowane jakies poprawki (sa one tajne dla opinii publicznej, ale nawet dla większości posłow). Czyl na co min. Ziobro ma nadzieję - na podpisanie czego?
 • gosc
  28.11.2017 09:04
  Prezydent Duda pogrzebał dobra zmianę :-(
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  19°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  wiecej »