W roku 2010 ma wzrosnąć liczba kursów specjalistycznych dla policjantów; będą obejmować te zagadnienia, które wynikają z bieżących potrzeb jednostek w całym kraju - zapewnił w rozmowie z PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.
Odniósł się w ten sposób do wtorkowych doniesień "Dziennika Gazeta Prawna", według którego policja oszczędza na kursach doskonalących. Odwoływane mają być m.in. szkolenia szybkiej jazdy, w efekcie czego - jak zaznacza gazeta - superszybkie, nowoczesne motocykle kupione przez policję stoją nieużywane w garażach. Podobnie jest z przeszkolonymi psami, które - dodaje - czekają na funkcjonariuszy po specjalistycznych kursach.
"Rok 2010, wbrew temu, co napisano w gazecie, będzie rokiem doskonalenia zawodowego polskiej policji. Liczba kursów specjalistycznych ma być większa. Biuro Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Policji zbiera aktualne informacje na temat liczby osób, które jak najszybciej powinny zostać przeszkolone w ramach specjalistycznych kursów doskonalących" - powiedział Sokołowski.
Jak zaznaczył, szkolenia mają też m.in. dotyczyć doskonalenie umiejętności jazdy na motocyklach. "W tej chwili w całym kraju zgłoszono zapotrzebowanie na przeszkolenie w tym zakresie 205 policjantów. Prawdą jest, że wszystkie superszybkie nowoczesne, niedawno zakupione motocykle stoją nieużywane w garażach. Nie wynika to jednak z braku funkcjonariuszy, którzy mogą na nich jeździć, a jedynie z tego, że zimą, przy takich warunkach pogodowych, motocykle nie jeżdżą" - dodał rzecznik.
Odniósł się także do informacji o skróceniu tzw. szkolenia podstawowego. "Do tej pory obejmowało ono siedem miesięcy szkolenia w szkołach policji, obecnie jest to sześć miesięcy w szkole i prawie dwa miesiące praktycznej adaptacji zawodowej w dużych jednostkach policji. Dopiero po odbyciu tych dwóch etapów funkcjonariusz jest kierowany do swojej jednostki" - zaznaczył.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.