Do kompetencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie należą kwestie, które dotyczą zachowania tradycji i kultury poszczególnych krajów, jak na przykład obecność krzyży w miejscach publicznych – czytamy w deklaracji krajów członkowskich Rady Europy.
Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyło się w Interlaken w Szwajcarii spotkanie ministerialne poświęcone reformie tegoż trybunału. Deklaracja polityczna Rady, która jest jego organem założycielskim, wzywa go do jednolitego i rygorystycznego zachowywania reguł określających jego kompetencje.
W czasie dwudniowych obrad mówiono m.in. o wyroku Trybunału przeciw obecności krzyży we włoskich szkołach. Szczególnie ostro skrytykowali go przedstawiciele Malty i Litwy. Maltański minister sprawiedliwości Carmelo Misfud Bonnici zarzucił sędziom brak wrażliwości na czynniki kulturowe, które kształtują tożsamość narodową. Przypomnijmy, że Włochy złożyły odwołanie od wyroku strasburskiego Trybunału. Najprawdopodobniej zostanie ono rozpatrzone do końca przyszłego miesiąca.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.