Juncker: Jestem przeciw ograniczaniu polityki spójności w budżecie UE

Szef KE Jean-Claude Juncker oświadczył w poniedziałek, że jest przeciwny drastycznemu ograniczaniu środków w budżecie UE na politykę spójności i wspólną politykę rolną. Z kolei unijny komisarz Guenther Oettinger wypowiedział się przeciwko budżetowi strefy euro.

"Nie popieram cięć, drastycznych cięć w sektorze polityki spójności. Ta polityka jest ciągle ważna, nie tylko dla krajów, które z niej korzystają, ale także dla innych, ponieważ zmniejsza dysproporcje w zarobkach i standardzie życia" - powiedział Juncker na konferencji w Brukseli dotyczącej przyszłego budżetu UE.

Podkreślił, że takie ograniczenie środków nie byłoby właściwym "podejściem politycznym". Juncker zaznaczył jednocześnie, że polityka spójności powinna być uproszczona i poprawiona.

Podobnego zdania - jak mówił - jest w przypadku wspólnej polityki rolnej. "Musimy ją zmodernizować, uelastycznić, ograniczyć tam, gdzie możemy i zwiększyć tam, gdzie potrzebujemy" - oznajmił. Wypowiedział się jednocześnie przeciwko propozycjom drastycznego ograniczenia wydatków na rolnictwo w UE. "Nie mogę się zgodzić z takim podejściem, ponieważ Europa stanie się wtedy zależna od innych kontynentów (w produkcji żywności)" - zaznaczył.

Unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger stwierdził z kolei, że problemem przyszłego budżetu unijnego po 2020 roku "będą dziury". "Mamy lukę po stronie przychodów, jak i po stronie wydatków. Za tą pierwszą odpowiada niestety wyjście Wielkiej Brytanii z UE, która jest płatnikiem netto. () W tym przypadku zabraknie 12-13 mld euro rocznie. Mamy też dziurę w wydatkach, ponieważ mamy więcej wyzwań i celów" - wskazał. W tym kontekście wymienił m.in. walkę z terroryzmem, ochronę granic zewnętrznych i politykę bezpieczeństwa.

Jak dodał, wstępna propozycja KE zatkania dziury w przychodach z powodu Brexitu, to oszczędności w budżecie na lata 2014-2020. Zaznaczył, że KE jest też przekonana, że nie należy realizować nowych celów poprzez dodatkowe zadłużanie się. "Jeśli wypełnimy te dwie luki, tak czy owak będą potrzebne gdzieś cięcia" - powiedział. Zaznaczył przy tym, że KE chce, aby ograniczenia finansowe nie dotknęły programu wymiany studenckiej Erasmus i programu wspierania nauki Horyzont.

Oettinger wypowiedział się też przeciwko stworzeniu osobnego, specjalnego budżetu dla strefy euro. "Ten pomysł jest obecnie przestarzały. W 2011 było 17 członków strefy euro na 28 krajów. Dziś mówimy o 19 krajach eurolandu z wkrótce 27 krajów UE, a kolejne kraje myślą o przyjęciu wspólnej waluty" - powiedział. Jego zdaniem dlatego też nie ma sensu tworzyć takiego osobnego budżetu.

W Brukseli w poniedziałek odbywa się konferencja na temat przyszłych wieloletnich ram finansowych. O nowym budżecie UE na okres po 2020 roku rozmawiają szef KE Jean-Claude Juncker, komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger, nowy przewodniczący eurogrupy Mario Centeno, a także ministrowie m.in. z Francji, Niemiec i Włoch. W wieczornym panelu ma wziąć udział minister ds. europejskich Konrad Szymański.

«« | « | 1 | » | »»
 • Margo
  08.01.2018 18:58
  Nie mogę się powstrzymać przed opinią o panu Junckerze, że to jego zwykła osobista gra i gra kolegów polityków europejskich. Juncker wie, że ma złą opinie u Polaków, więc postanowił grać "dobrego wujka Jean Claude`a" i rzekomo stanąć przeciw opinii Timmermansa , Verhovstadta i Schultza. Nagle teraz wziął się na odwagę i przychylne opinie wobec Polski - pozwalając na ataki na Polskę i Polaków - nie odzywając się przez kilka miesięcy, gdy koledzy łącznie z Tuskiem i politykami PO w Eurosejmie atakowali rząd i naród nazywając nas faszystami.
 • Reginald z Tuluzy
  08.01.2018 20:23
  Komisja bawi się z Polską w złego i dobrego policjanta. Złym - Frans. Dobrym - Junkier. Role nie do odwrócenia. Ten drugi ma z nami wiele wspólnego, przynajmniej jeśli chodzi o słabość do EtOH. Ale nasz premier raczej jest absty. Nie wiem czy znajdą wspólny ......... no, powiedzmy ................. język.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  wiecej »