Socjolog religii ks. Andrzej Jędrzejewski ostrożnie ocenia badania dotyczące udziału Polaków w wielkopostnych nabożeństwach. Z badań Instytutu Socjologii UKSW opublikowanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że prawie 60 proc. rodzin uczestniczy w Drogach Krzyżowych, a 40 proc. w Gorzkich Żalach.
Socjolog religii ostrożne o badaniach nt. udziału Polaków w wielkopostnych nabożeństwach W ciągu ostatnich 11 lat wynika, że o 4 procent wzrosła liczba wiernych, którzy modląc się rozważają stacje męki i śmierci Jezusa.
- Tłumy wiernych na tych nabożeństwach, czy też uczestnictwo dzieci i młodzieży w rekolekcjach w Wielkim Poście, nie oznaczają wcale, że ci sami ludzi pojawiają się także na niedzielnych Mszach świętych - zauważył ks. Jędrzejewski. Z drugiej strony podkreślił, że pewne formy religijności jak Droga Krzyżowa, czuwania w Wielki Piątek - gdzie uczestniczy dużo ludzi - pokazują, że "ludzie noszą w sercu tęsknotę za Bogiem". Zgodził się z opinią, że nabożeństwa wielkopostne przeżywają swój renesans. - Na nabożeństwach Gorzkich Żali trudno dostrzec młodych ludzi, jednak spotkamy ich na Drogach Krzyżowych, nawet tych odprawianych na ulicach naszych miast - stwierdził socjolog.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.