Sąd Apelacyjny: Muszą przeprosić

Sąd Apelacyjny w Katowicach nakazał "Gościowi Niedzielnemu" opublikowanie przeprosin pod adresem Alicji Tysiąc. Zasądził wypłacenie powódce odszkodowania w wysokości 30 tys. zł. oraz pokrycie kosztów postępowania apelacyjnego w wysokości 2070 zł.

Sąd nakazał opublikowanie na łamach czasopisma przeprosin pod adresem Alicji Tysiąc za bezprawne porównanie jej do hitlerowskich zbrodniarzy odpowiedzialnych za morderstwa w obozie Oświęcim-Brzezinka oraz za męczeństwo Żydów w gettach. Treść przeprosin, w stosunku do tej, którą zasądził sąd pierwszej instancji różni się w zasadzie tylko jednym sformułowanie: morderstwo zamiast zagłady Żydów. W zasądzonej treści przeprosin pozostało sformułowanie, że Archidiecezja Katowicka jako wydawca i ks. Marek Gancarczyk jako redaktor naczelny tygodnika wyrażają ubolewanie, że przez bezprawne naruszenie dóbr osobistych pani Alicji Tysiąc i używanie języka nienawiści wyrządzili jej ból oraz krzywdę.

Komisja sędziowska rozpatrująca apelację "Gościa Niedzielnego" i Archidiecezji Katowickiej uznała, że za wyjątkiem tej jednej zmiany apelacja pozwanych jest nieuzasadniona.

Na uwzględnienie - zdaniem sędziów - zasługiwał tylko zarzut dotyczący naruszenia prawa materialnego z art. 24 par. 1 Kodeksu Cywilnego przez nieuzasadnione porównanie powódki do hitlerowskich zbrodniarzy odpowiedzialnych za zagładę Żydów w obozie Oświęcim-Brzezinka. "W żadnym z opublikowanych artykułów w „Gościu Niedzielnym” nie użyto tego sformułowania, a tym samym Sąd Okręgowy wyszedł ponad dokonane ustalenia poczynione w oparciu o teksty zawarte w inkryminowanych publikacjach" - uzał Sąd Apelacyjny.

Przeprosiny mają zostać opublikowane zwykłą czcionką używaną przy redagowaniu pisma na trzeciej stronie tygodnika w drugim numerze po uprawomocnieniu się wyroku sądowego. Ta zmiana wynika z przyczyn technicznych. Opublikowanie przeprosin w pierwszym numerze po uprawomocnieniu się wyroku byłoby niemożliwe.

Pozwani: Archidiecezja Katowicka i ks. Marek Gancarczyk - redaktor naczelny "Gościa NIedzielnego" mają też zapłacić solidarnie 2070 zł kosztów procesowych. Kwota 30 tys. złotych odszkodowania została utrzymana. Sąd uznał, że nie spowoduje znacznego uszczerbku finansowego dla pozwanych.

"Chrześcijaństwo jest religią miłości i taki powinien być język, jakim posługuje się katolicka redakcja" - dodała przewodnicząca składu sędziowskiego. Zapewniała też, że sprawa dotyczy ochrony praw osobistych, a nie kwestii światopoglądowych i religijnych.

 

Zobacz raport o procesie wytoczonym "Gościowi Niedzielnemu" i Archidiecezji Katowickiej przez Alicję Tysiąc>>

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Środa
noc
13°C Środa
rano
17°C Środa
dzień
18°C Środa
wieczór
wiecej »