Sąd Apelacyjny: Muszą przeprosić

Sąd Apelacyjny w Katowicach nakazał "Gościowi Niedzielnemu" opublikowanie przeprosin pod adresem Alicji Tysiąc. Zasądził wypłacenie powódce odszkodowania w wysokości 30 tys. zł. oraz pokrycie kosztów postępowania apelacyjnego w wysokości 2070 zł.

Sąd nakazał opublikowanie na łamach czasopisma przeprosin pod adresem Alicji Tysiąc za bezprawne porównanie jej do hitlerowskich zbrodniarzy odpowiedzialnych za morderstwa w obozie Oświęcim-Brzezinka oraz za męczeństwo Żydów w gettach. Treść przeprosin, w stosunku do tej, którą zasądził sąd pierwszej instancji różni się w zasadzie tylko jednym sformułowanie: morderstwo zamiast zagłady Żydów. W zasądzonej treści przeprosin pozostało sformułowanie, że Archidiecezja Katowicka jako wydawca i ks. Marek Gancarczyk jako redaktor naczelny tygodnika wyrażają ubolewanie, że przez bezprawne naruszenie dóbr osobistych pani Alicji Tysiąc i używanie języka nienawiści wyrządzili jej ból oraz krzywdę.

Komisja sędziowska rozpatrująca apelację "Gościa Niedzielnego" i Archidiecezji Katowickiej uznała, że za wyjątkiem tej jednej zmiany apelacja pozwanych jest nieuzasadniona.

Na uwzględnienie - zdaniem sędziów - zasługiwał tylko zarzut dotyczący naruszenia prawa materialnego z art. 24 par. 1 Kodeksu Cywilnego przez nieuzasadnione porównanie powódki do hitlerowskich zbrodniarzy odpowiedzialnych za zagładę Żydów w obozie Oświęcim-Brzezinka. "W żadnym z opublikowanych artykułów w „Gościu Niedzielnym” nie użyto tego sformułowania, a tym samym Sąd Okręgowy wyszedł ponad dokonane ustalenia poczynione w oparciu o teksty zawarte w inkryminowanych publikacjach" - uzał Sąd Apelacyjny.

Przeprosiny mają zostać opublikowane zwykłą czcionką używaną przy redagowaniu pisma na trzeciej stronie tygodnika w drugim numerze po uprawomocnieniu się wyroku sądowego. Ta zmiana wynika z przyczyn technicznych. Opublikowanie przeprosin w pierwszym numerze po uprawomocnieniu się wyroku byłoby niemożliwe.

Pozwani: Archidiecezja Katowicka i ks. Marek Gancarczyk - redaktor naczelny "Gościa NIedzielnego" mają też zapłacić solidarnie 2070 zł kosztów procesowych. Kwota 30 tys. złotych odszkodowania została utrzymana. Sąd uznał, że nie spowoduje znacznego uszczerbku finansowego dla pozwanych.

"Chrześcijaństwo jest religią miłości i taki powinien być język, jakim posługuje się katolicka redakcja" - dodała przewodnicząca składu sędziowskiego. Zapewniała też, że sprawa dotyczy ochrony praw osobistych, a nie kwestii światopoglądowych i religijnych.

 

Zobacz raport o procesie wytoczonym "Gościowi Niedzielnemu" i Archidiecezji Katowickiej przez Alicję Tysiąc>>

«« | « | 1 | » | »»
 • Jo
  08.03.2010 00:33
  Za Alicję 1000 musimy się wszyscy modlić. Ale powinniśmy też pokazać - MY KATOLICY - Polsce i Europie a może i światu, że nie zgadzamy się na takie oszustwo!!!! Inaczej jesteśmy w głębokim Egipcie z łańcuchami u stóp.. Może potrzeba podpisać petycję albo w inny sposób wyrazić NASZE zdanie?
 • rozmowypolakow.4w3.pl
  08.03.2010 21:30
  Kara za wypowiedzenie prawdy o aborcji.
  Aborcja jest morderstwem a skala aborcji w świecie to prawie milard zamordowanych dzieci.
  To jest ludobójstwo !!!.
  I żaden wyrok niedouczonych pań - prawników - być może, pożal się Boże matek, niczego nie zmieni.
  To grzech wołający o pomstę do nieba.
  Ja tylko apeluję, aby przed próbą wykonania polecenia Sądu przypomnieć słowa św. Piotra "... najpierw należy słuchać Boga a potem ludzi ..."
 • marek-sz bolesławiec
  09.03.2010 10:05
  Temida jest ślepa i pewnie dlatego rodzi takie dzieci, jakie ją reprezentują. Stalinizm wrócił. Zamiast mądrości - poprawność, zamiast mózgu - ślepe (!) posłuszeństwo, zamiast uczciwości - czołobitność, zamiast honoru - hańba. Można skazać za to, co sobie urzędas wyduma w swoim "rozumie"...

  Pani Joanno, jeśli zapłacić - to każde pieniądze np. na cele misyjne. Ani grosza z tytułu takiego bezprawia żadnej aborcjonistce ani tym bardziej A. Tysiąc, która żąda zapłaty za to, że nie udało się jej zabić własnego dziecka. ALicjo Tysiąc, niech cię Bóg oświeci, byś przejrzała.
 • Mamusieczek
  09.03.2010 21:34
  Właściwie dziwię się, że pani Tys. do tej pory nie odebrano praw rodzicielskich, bo jak może wychowywać dziecko, którego żałuje, że nie zabiła? To już jest dla mnie jakiś koszmar !!! Odwołać się do Strasburga trzeba, bo nie można chować się tylko wymagać!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  wiecej »