Prezydent spotkał się z premierem i szefem MSZ

We wtorek późnym popołudniem odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MSZ Jacka Czaputowicza oraz szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego; według prezydenckiego ministra rozmowy dotyczyły inicjatywy Trójmorza.

Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim i trwało ok. dwóch godzin.

Jak powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, spotkanie miało charakter roboczy, było zaplanowane kilka tygodni temu i dotyczyło koordynacji działań rządu i ośrodka prezydenckiego w sprawie inicjatywy Trójmorza.

Szczerski w rozmowie z PAP zapewnił, że nie zostało ono zwołane w trybie pilnym i uczestniczyli w nim także eksperci. Zaprzeczył, by podczas spotkania miał pojawić się wątek wtorkowych doniesień portalu onet.pl.

Portal podał, że "Amerykanie wprowadzili szczególne sankcje wobec polskich władz - do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent ani wiceprezydent USA nie będą się z nimi spotykać". Według portalu, istnienie ultimatum potwierdza notatka polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego, dwa tygodnie po podpisaniu przez prezydenta Polski ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Szczerski poinformował, że poza sprawą Trójmorza i "kwestii międzynarodowych", w trakcie spotkania pojawił się też wątek działań rządu w związku z katastrofą w Poznaniu, gdzie w wyniku wybuchu gazu zawaliła się kamienica i zginęło pięć osób.

Także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała we wtorek dziennikarzom w Sejmie, że według jej wiedzy spotkanie dotyczyło inicjatywy Trójmorza. Zaznaczyła jednocześnie, że gospodarzem spotkania był prezydent i wszelkie pytania dotyczące przebiegu rozmów należy w związku z tym kierować do Kancelarii Prezydenta.

Wcześniej, odnosząc się do informacji Onetu, rzeczniczka rządu powiedziała, że dwustronna współpraca strategiczna z USA nie jest zagrożona, a kontakty dyplomatyczne pozostają na dotychczasowym poziomie. Dodała, że świadczy o tym m.in. wizyta wiceministra spraw zagranicznych Marka Magierowskiego w Waszyngtonie i planowana wizyta szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego w Stanach Zjednoczonych.

Z kolei Krzysztof Szczerski powiedział we wtorek po południu RMF FM, że "żadne z planowanych spotkań z władzami w Waszyngtonie nie zostało odwołane". "Nie ma żadnego zawieszenia czy przerwy w realizowaniu agendy zaplanowanych spotkań" - podkreślił.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Scott
  06.03.2018 22:57
  Departament Stanu USA nazwał informacje o sankcjach "po prostu fałszywe". Ale widzę niektórym to nie przeszkadza żeby powoływać się na takie "informacje"
 • Gość
  06.03.2018 23:24
  Duda jest prezydentem 33 miesiące i dotąd nie miał oficjalnej wizyty u prezydenta USA w Waszyngtonie. Wałęsa miał ją po 4 miesiącach od objęcia urzędu,Kwaśniewski po 8, Kaczyński po 8, Komorowski po 6. I niech ktoś powie, że Duda ma jakieś osiągnięcia w dyplomacji z największym naszym "sojusznikiem"
 • Gość
  06.03.2018 23:38
  Wojna na świecie , wojna w kraju. USA mogą wstrzymać fundusze na wspólne projekty wojskowe w Polsce,w tym stacjonowanie amerykańskich sił w ramach wspólnych działań obronnych . NATO.Wali się ten sufit na głowę,a co robi PIS ? Odcina pagony osobom które nie żyją i rozdaje premie.
 • Gość
  07.03.2018 10:17
  Bielan powiedział, że od dwóch lat za sprawą PIS mamy wszystko w Polsce najlepsze, a wszczególności "Mamy najlepsze relacje polsko-amerykańskie"
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Środa
  wieczór
  9°C Czwartek
  noc
  8°C Czwartek
  rano
  11°C Czwartek
  dzień
  wiecej »