Papieska Msza Wieczerzy Pańskiej w więzieniu Regina Coeli

Wielkoczwartkową Mszę Wieczerzy Pańskiej Papież odprawia w rzymskim więzieniu Regina Coeli. Franciszek spotyka się najpierw z chorymi, przebywającymi w więziennym szpitalu, a następnie dla ok. 600 osadzonych i personelu więziennego sprawuje Eucharystię z obrzędem umycia nóg.

Posługujący od 40 lat w tym zakładzie karnym kapelan, którym jest włoski franciszkanin o. Vittorio Trani, podkreśla, że do obrzędu zostało wyznaczonych dwunastu osadzonych: czterech Włochów, po dwóch Filipińczyków i Marokańczyków oraz po jednym więźniu z Mołdawii, Kolumbii, Nigerii oraz Sierra Leone. Wśród nich są zarówno katolicy, jak i prawosławny, muzułmanie oraz buddysta. Kryteria wyboru były dwa: pochodzenie i przynależność religijna tak, aby zaprezentować różnorodność osadzonych w Regina Coeli. Należą oni bowiem do ok. 60 narodowości.

W wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR wśród problemów związanych z pobytem w więzieniu o. Trani wymienia przede wszystkim brak odpowiednich struktur, które po odbyciu kary pozwoliłyby osadzonym zacząć normalne życie. „Jeżeli po rocznym pobycie w odosobnieniu – stwierdził włoski franciszkanin – ktoś wraca do sytuacji, którą pozostawił, gdy otrzymał wyrok i nie otrzyma żadnego wsparcia, to bardzo trudno będzie mu wyjść z tego błędnego koła”.

Kapelan więzienia Regina Coeli wspomniał historyczne wydarzenie, jakim była wizyta w tym miejscu św. Jana Pawła II z okazji Wielkiego Jubileuszu Odkupienia W obecności wielu stacji telewizyjnych oraz ludzi ze świata polityki Papież poprosił wówczas w imię Chrystusa o akt łaski dla wszystkich osadzonych.

Dodajmy, że to już czwarty raz, w czasie pięciu lat pontyfikatu, gdy Papież Franciszek Mszę Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg sprawuje w więzieniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10°C Poniedziałek
  noc
  7°C Poniedziałek
  rano
  17°C Poniedziałek
  dzień
  18°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »