"Argument o zwiększeniu roli prezydenta jest racjonalny"

Argument o zwiększeniu roli prezydenta jest racjonalny - uważa rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jeśli decydujemy się na wybór prezydenta w wyborach powszechnych i posiada on bardzo mocny mandat społeczny, warto też go wyposażyć w odpowiednie uprawnienia -ocenił..

Łapiński był pytany w czwartek w TVN24 o słowa doradcy prezydenta, prof. Andrzeja Zybertowicza, który zasugerował, że być może dobrze byłoby uprawnienia prezydenta dopasować do jego wysokiego poziomu legitymizacji.

Według Łapińskiego "jest to jedna z koncepcji". Jego zdaniem argument o zwiększeniu roli prezydenta jest racjonalny. "Jeśli decydujemy się na wybór prezydenta w wyborach powszechnych i posiada on bardzo mocny mandat społeczny, to warto też go wyposażyć w odpowiednie uprawnienia" - podkreślił minister.

"Prezydent powiedział, że chodzi o to, żeby porozmawiać - żeby Polacy dyskutowali, żeby były różne koncepcje dyskutowane i analizowane, a na koniec decyzje. W ewentualnym referendum, już takim dotyczącym konkretnego projektu konstytucji, wypowiedzą się obywatele. To obywatele potem zdecydują jaką chcą konstytucję" - podkreślił.

Łapiński zapowiedział, że podczas zorganizowanej 26 kwietnia przez prezydenta Andrzeja Dudę debaty konstytucyjnej z udziałem ekspertów i samorządowców, "zapewne zostaną przedstawione konkluzje dotyczące dotychczasowych dyskusji o konstytucji i propozycje na kolejne miesiące".

Rzecznik prezydenta został zapytany o Ankietę Konstytucyjną 2017 - dokument, w którym na kilkanaście szczegółowych pytań, dotyczących zmian w konstytucji odpowiadali zaproszeni przez PiS eksperci. Ankieta została zaprezentowana w poniedziałek w Warszawie.

Prof. Anna Łabno poinformowała, że w ankiecie został omówiony "szeroko pojęty system rządów" w Polsce, a w tym pozycja ustrojowa prezydenta. Jak mówiła, większość ankietowanych wskazała, "że podstawowym celem powinno być stworzenie jednego, silnego ośrodka władzy". "Mam tu przede wszystkim na myśli władzę wykonawczą - ośrodka, który nie byłby skonfrontowany z innym - prezydenckim" - wyjaśniła.

"Bardzo doceniana inicjatywa, bo jeśli partia rządząca była zdolna do tego, żeby wydać tak poważny dokument (...) to jest właśnie element działalności partyjnej, którą należy pochwalić" - podkreślił rzecznik prezydenta. Jak zauważył, w ankiecie pojawiło się "dużo różnych pomysłów wskazujących na to, że warto debatować o konstytucji". "To świetnie się wpisuje w propozycję prezydenta" - zaznaczył.

"Są różne głosy, także dotyczące zwiększenia prerogatyw prezydenta, bo też taki głos się pojawił. Ta ankieta dotyczyła całości konstytucji, nie tylko w kwestii +ustrój prezydencki czy nie+" - zaznaczył Łapiński.

3 maja ub.r. Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prof. Anna Łabno, przedstawiając w poniedziałek wyniki ankiety, powiedziała, odnosząc się do systemu rządów, że większość ankietowanych wskazała, "że podstawowym celem powinno być stworzenie jednego, silnego ośrodka władzy". "Mam tu przede wszystkim na myśli władzę wykonawczą - ośrodka, który nie byłby skonfrontowany z innym - prezydenckim" - wyjaśniła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • krut00
  19.04.2018 22:21
  Posiadanie jednego ośrodka władzy jest warunkiem podstawowym istnienia państwa, tyle że fakt żyrowania przez pana prezydenta Dudę oprawców, którzy zlikwidowali AK a po dziś dzień biorą od dzisiejszej Polski sowite za to wynagrodzenie, świadczy raczej o jego złych intencjach.
 • nika
  20.04.2018 09:40
  Oby to tylko nie były nowelizacje ad personam (podporządkowane temu, kto obecnie - personalnie - jest u władzy), tylko z myślą naprawdę o dobru społeczeństwa i państwa na dłużej niż kolejne 20 lat...
 • gosc
  20.04.2018 12:15
  Wobec głupoty elektoratu w Polsce, który to wybrał komunistycznego generała Jaruzelskiego, agenta SB Bolka, komunistycznego ministra Kwaśniewskiego oraz człowieka związanego z WSI Komorowskiego - niech Bóg broni zwiększać władze prezydentowi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Czwartek
  wieczór
  0°C Piątek
  noc
  -1°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  wiecej »