Pierwsza Fatima w Rychwałdzie

Nabożeństwo, którego gościem był bp Roman Pindel, odprawiono dokładnie w 101. rocznicę objawień Maryjnych.

Zarówno bazylika w Rychwałdzie, jak i plac wokół niej już na godzinę przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy zaczęli wypełniać pielgrzymi. Część z nich, zwłaszcza z sąsiednich miejscowości, przyszła piechotą. Pięćdziesiąty rok pielgrzymowania na nogach zainaugurowała grupa wiernych z żywieckiej parafii konkatedralnej Narodzenia NMP. W sumie na czuwanie przybyło ponad dwa tysiące pątników.

Kilkunastu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, wśród nich ojcowie franciszkanie z Krakowa, spowiadało w konfesjonałach polowych, rozstawionych na placu przy bazylice. Przy każdym z nich widać było kolejki wiernych.

Pierwsza Fatima w Rychwałdzie   Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Na zaproszenie o. Bogdana Kocańdy Mszy św. przewodniczył bp Roman Pindel. Przed nabożeństwem kustosz rychwałdzkiego sanktuarium o. Bogdan Kocańda odczytał intencje i modlitwy przekazane przez pielgrzymów. Kilka minut po osiemnastej uroczyście odsłonięto obraz Matki Bożej. Wierni odśpiewali Litanię Loretańską.

Następnie rozpoczęto modlitwę różańcową. Prowadzili ją członkowie działającej w Rychwałdzie wspólnoty Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Prowadzący, rozważając kolejne tajemnice, przedstawiali także osobiste świadectwa podjęcia krucjaty. Mówili o wcześniejszym uzależnieniu od alkoholu, o związkach niesakramentalnych, w jakich żyli, o grzesznym życiu i o nawróceniu, jakie przeżyli dzięki przystąpieniu do krucjaty.

Pierwsza Fatima w Rychwałdzie   Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Czuwanie zakończyła procesja ze świecami wokół bazyliki. Po zakończeniu Różańca dalsza część czuwania przeniosła się na zewnątrz bazyliki. Tutaj, na ołtarzu polowym, odprawiono Mszę św., której przewodniczył bp Roman Pindel. W okolicznościowym kazaniu przypomniał, że Maryja jest dla wiernych wzorem:
- Odprawiamy nabożeństwa ku czci Maryi, koronujemy Jej wizerunki. Ale musimy w Niej także rozpoznać pierwszą Uczennicę Chrystusa, która jest obecna w Jego Kościele, wraz z nami trwa na modlitwie, w oczekiwaniu na Ducha Świętego i uczy nas, jak postępować za Jezusem.

Nabożeństwo uwieńczyła procesja wokół bazyliki. Wierni w tradycyjnych strojach góralskich nieśli kopię wizerunku Pani Ziemi Żywieckiej. Po wejściu do Bazyliki odśpiewano apel Maryjny, który zakończył pierwsze tegoroczne czuwanie fatimskie w Rychwałdzie. Kolejne odbędzie się 13 czerwca. Wezmą w nim udział uczestnicy pielgrzymki samorządowców i przedsiębiorców z Żywiecczyzny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
24°C Sobota
wieczór
21°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
23°C Niedziela
dzień
wiecej »