Biskupi podpisali zgodę na rozpoczęcie starań o nadanie świątyni w Rychwałdzie tytułu bazyliki. Po ich zakończeniu MB Rychwałdzka będzie mieszkała w utytułowanym kościele.
Ojcowie franciszkanie, opiekujący się sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej mogą rozpocząć starania u Stolicy Apostolskiej, o nadanie wyjątkowego tytułu dla ich kościoła. Zezwolenie w tej sprawie przegłosowali biskupi, uczestniczący w 372. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Gnieźnie, z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jednym z zagadnień poddany pod obrady Episkopatu była kwestia uhonorowania rychwałdzkiego sanktuarium tytułem Bazyliki Mniejszej. Biskupi pozytywnie przegłosowali „nihil obstat” czyli brak przeszkód do podjęcia kroków w tym celu.
Teraz ordynariusz bielsko-żywiecki Roman Pindel, jako biskup miejsca wraz z franciszkanami, opiekującymi się sanktuarium prześle do Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie prośbę o ustanowienie bazyliki, dołączając do niej pozytywną opinię polskich biskupów. Potrzebne będzie jeszcze opracowanie na temat historii sanktuarium oraz podejmowanej w nim działalności religijnej: liturgicznej, duszpasterskiej i charytatywnej.
Ks. Jacek Pędziwiatr Wierni chętnie pielgrzymują do Rychwałdu − Przygotowaliśmy już album, zawierający dokumentację fotograficzną kościoła, łaskami słynącego obrazu, prezbiterium, miejsc celebracji sakramentów świętych: Eucharystii, pokuty i chrztu − mówi o. Bogdan Kocańda OFMConv., proboszcz rychwałdzki i kustosz sanktuarium.
Jeżeli Kongregacja rozpatrzy prośbę pozytywnie i zaakceptuje dołączone materiały, rychwałdzka świątynia będzie drugą bazyliką w diecezji bielsko-żywieckiej.
Jako pierwsza tytuł ten otrzymał kościół Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie, który pełni także rolę sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Oficjalne nadanie tego tytułu nastąpi na początku lipca, podczas uroczystości odpustowych. Poprzedzi je cykl spotkań i czuwań modlitewnych, do których zaproszono w określonym porządku wiernych z całej diecezji.
Ks. Jacek Pędziwiatr Obraz MB Rychwałdzkiej, to serce sanktuarium Tytuł bazyliki mniejszej kościołom wyróżniającym się wartością historyczną, liturgiczną, duszpasterską lub charakterem pielgrzymkowym nadaje Stolica Apostolska. Łączy się to ze swoistym splendorem i dodatkowymi przywilejami, jak chociażby dodatkowy odpust w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ale powoduje także dodatkowe obowiązki: ma być przez cały dzień otwarta dla wiernych, powinno się tutaj odprawiać nabożeństwa częściej, niż w większości kościołów, a liturgia ma mieć charakter wzorcowy. Bazylika ma być celem organizowanych pielgrzymek, a jej opiekunowie muszą zapewnić przewodników, którzy po sanktuarium.
W Polsce tytuł bazyliki mniejszej nosi 10 katedr, 5 konkatedr, 25 kolegiat i 88 innych kościołów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.