Arabia Saudyjska i Watykan podpisały umowę, pozwalającą po raz pierwszy w historii na budowę kościołów w tym muzułmańskim królestwie. Informacja o tym ukazała się na stronie internetowej Breitbar News, która powołała się na egipską gazetę „Egypt Independent”.
Według tych informacji porozumienie podpisali Mohammed bin Abdul Karim Al-Issa, sekretarz generalny Ligi Arabskiej i kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
W czasie wizyty w Arabii Saudyjskiej w dniach 16-20 kwietnia kard. Taurana przyjął król Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud oraz następca tronu książę Mohammed bin Salman. Przemawiając do przedstawicieli królewskiej rodziny kard. Tauran upomniał się o los chrześcijan żyjących w Arabii Saudyjskiej. Podkreślił przy tym stanowisko Watykanu, że wszyscy obywatele powinni być jednakowo traktowani, bez względu na wyznawaną przez nich religię.
Wspólny dokument umożliwia wznoszenie kościołów chrześcijańskich i podkreśla rolę religii dla bezpieczeństwa i stabilizacji na świecie oraz w walce z przemocą, ekstremizmem i terroryzmem. Przewiduje ponadto powołanie komitetu koordynacyjnego, w skład którego wejdzie po dwóch przedstawicieli obu stron. Komitet ma przygotowywać w przyszłości spotkania, które będą się odbywać co dwa lata, na przemian w Rzymie i w jednym z państw wskazanych przez Światową Ligę Muzułmańską.
W Arabii Saudyjskiej oficjalną religią państwową jest islam wahabicki.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.