Problemy młodego i mniejszościowego, ale żywotnego Kościoła dwóch ubogich afrykańskich krajów podjął Papież, przyjmując biskupów Burkina Faso i Nigru przybyłych z wizytą ad limina.
„Trwająca od ponad wieku ewangelizacja przyniosła już obfite owoce, widoczne poprzez liczne oznaki żywotności Kościoła jako rodziny Bożej w waszym kraju – mówi do przybyłych Benedykt XVI. – Niech nowy zapał misyjny pobudza wasze wspólnoty, by ewangeliczne orędzie było w pełni przyjmowane i wiernie przeżywane! Wiara wciąż potrzebuje, umacniania jej korzeni, by nie powracać do dawnych czy niezgodnych z chrześcijaństwem praktyk i opierać się temu, co proponuje świat wrogi nieraz ewangelicznym ideałom. Cenię wysiłki podejmowane już od wielu lat celem zdrowej inkulturacji wiary. Musicie czuwać, by prowadziły je osoby kompetentne w poszanowaniu norm i z odniesieniem do odpowiednich struktur. Cieszę się, że w waszych diecezjach Kościół nadal na różne sposoby walczy z tym, co utrudnia ludności autentyczny rozwój. Powodzie we wrześniu były okazją do solidarności względem wszystkich, zwłaszcza najbardziej dotkniętych. Wasi wierni okazali ją wielkodusznie również ofiarom niedawnego trzęsienia ziemi w Haiti, mimo wielkich potrzeb, jakie mają sami. Gorąco im za to dziękuję” – dodał Ojciec Święty.
Burkina Faso i Niger należą do krajów Sahelu. Pomoc ludności tej zagrożonej pustynnieniem strefy subsaharyjskiej niesie specjalna Fundacja Jana Pawła II (dla Sahelu). Benedykt XVI przypomniał, że w zeszłym roku obchodziła ona w stolicy Burkina Faso, Wagadugu, swoje 25-lecie. Wskazał też na znaczenie formacji księży nie tylko jako przygotowania do święceń, ale również podczas pełnienia posługi. Winni oni znajdować czas na pogłębianie życia kapłańskiego, by nie popaść w aktywizm. Ojciec Święty podkreślił potrzebę umacniania wiary katolików świeckich. Szczególnej uwagi wymagają elity polityczne czy intelektualne, często zagrożone ideologiami przeciwnymi chrześcijańskiej koncepcji człowieka i społeczeństwa. Papież zalecił troskę o młodzież oraz rozwijanie specjalnego duszpasterstwa dla uczniów i studentów. Odnotował dobre zazwyczaj stosunki międzyreligijne w Burkina Faso i Nigrze, gdzie większość ludności wyznaje islam. Życzył, by więzy łączące chrześcijan i muzułmanów nadal umacniano, służąc dobru wspólnemu, a odrzucając pokusy przemocy czy nietolerancji.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.