Liczba antysemickich incydentów w Polsce drastycznie spada; Oficjalne dane, zarówno krajowe, jak i agend UE nie potwierdzają tezy o wzroście antysemickich ataków - informuje w piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego sekretarz Prezesa Rady Ministrów Andrzej Pawluszek.
"Z informacji przekazanych 17 maja br. przez Z-cę Prokuratora Krajowego prok. Agatę Gałuszka-Górską wynika, iż w 2015 r. zarejestrowano 208 spraw, w których przedmiotem działania sprawcy były osoby pochodzenia żydowskiego, co stanowi 13,4 proc. ogółu postępowań dotyczących przestępstw z nienawiści, w 2016 r. 160 spraw, natomiast w 2017 r. jedynie 112 spraw (ok. 6.5 proc. ogółu postępowań tej kategorii)" - wskazuje Pawluszek.
Jak zwraca uwagę w piśmie skierowanym do premiera, do którego dotarła PAP, korespo nduje to z danymi z listopadowego raportu Europejskiej Agencji Praw Podstawowych (European Union Agency for Fundamental Rights) poświęconego antysemickim incydentom w Unii Europejskiej w latach 2006-2016.
"Z raportu wynika, że liczba antysemickich incydentów w Polsce drastycznie spada. Agencja nie opublikowała jeszcze danych za 2017 r., jednakże podaje, iż w 2015 r. w Polsce zanotowano 167 antysemickich incydentów, natomiast rok później już tylko 101. Dla przykładu w innych krajach (2016 r.) RFN 1468, Wielka Brytania 1308, Austria 477 czy Holandia 428" - podkreśla.
"Oficjalne dane, zarówno krajowe, jak i oficjalnych agend UE nie potwierdzają upowszechnianej przez niektóre środowiska tezy o wzroście antysemickich ataków w Polsce" - stwierdza sekretarz Prezesa Rady Ministrów.
Jak zaznacza, na początku kwietnia br. minister Adam Lipiński, sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, zwrócił się na jego prośbę do Prokuratora Krajowego z zapytaniem odnośnie postępowań karnych, w sprawach związanych z antysemityzmem, które toczą się od 2015 r.
"Z otrzymanej kilka dni temu odpowiedzi wynika, że od 2015 r. liczba spraw, w których przedmiotem działania sprawcy były osoby pochodzenia żydowskiego systematycznie spada" - zaznacza.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.