Duda w Gruzji: Lekcja Lecha Kaczyńskiego jest aktualna

Wobec agresywnego świata nasz region musi zawsze stać razem; działając wspólnie, jesteśmy silni - mówił w Tbilisi prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda wraz z innymi przywódcami Europy Środkowej i Wschodniej wziął w sobotę udział w uroczystościach z okazji 100-lecia proklamowania I Demokratycznej Republiki Gruzji. W obchodach uczestniczył też szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

"Prawie dziesięć lat temu polski prezydent prof. Lech Kaczyński stanął niedaleko od tego miejsca, by wraz z innymi przywódcami naszego regionu zaprotestować przeciwko agresji wobec Gruzji i wezwać świat do jej powstrzymania" - mówił polski prezydent na Placu Wolności w stolicy Gruzji.

"Udzielił nam wtedy ciągle aktualnej lekcji geopolityki: wobec zagrożeń i wyzwań agresywnego świata musimy zawsze stać razem; działając wspólnie, jesteśmy silni" - mówił Duda.

Jak podkreślił, "Gruzja i Gruzini mają prawo do niezależności i życia w pokoju, mają prawo do wyboru własnej drogi i kierunku integracji". Zapewnił, że Polska nieustannie wspiera dążenie narodu gruzińskiego do integracji europejskiej i integracji euroatlantyckiej.

Prezydent zaznaczył, że jest to prawo, którego nikt nie może kwestionować. "Drzwi do Unii Europejskiej i NATO powinny pozostawać otwarte dla państw i narodów, które podzielają wartości uznawane przez te wspólnoty" - oświadczył Duda.

"Życzę Gruzji i Gruzinom pokoju i bezpieczeństwa, dobrobytu i dalszego rozwoju na następne 100 lat. Niech już nikt nigdy nie zakłóci praw Gruzinów do niepodległego państwa" - zakończył swe wystąpienie polski prezydent.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  6°C Środa
  rano
  7°C Środa
  dzień
  7°C Środa
  wieczór
  6°C Czwartek
  noc
  wiecej »