Kardynał Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

Włoski kardynał Pietro Boetto został uhonorowany medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie.

Kierujący w latach 1938-46 archidiecezją Genua hierarcha był zdecydowanym wrogiem faszyzmu i nazizmu. Pomógł setkom Żydom w ucieczce do Ameryki lub Palestyny, opłacając im koszty podróży. Otworzył ponadto drzwi kurii arcybiskupiej oraz seminarium duchownego dla wszystkich prześladowanych.

Przyznany mu w lipcu ub.r. tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata odebrali jego krewni - Flavio e Mariella Audisio - podczas uroczystości, jaka odbyła się 29 maja w miejscowości Tursi. Obecny arcybiskup Genui kard. Angelo Bagnasco podkreślił, że jego poprzednik “nie sprzeniewierzył się najwyższym życiowym wartościom w zamian za własne bezpieczeństwo”.

Kardynał Boetto wspierał działalność Delegacji ds. Pomocy Emigrantom Żydowskim (DELASEM), którego siedziba znajdowała się w Genui. Organizacja ta ratowała Żydów, którym po wprowadzeniu ustaw rasowych we Włoszech groziła deportacja do obozów koncentracyjnych. Jego łącznikiem z DELASEM był osobisty sekretarz, ks. Francesco Repetto, a jedną z osób współpracujących - szwedzki konsul Elow Kihlgren (obydwoje znajdują się w gronie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata).

Wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata są już inni kardynałowie i biskupi katoliccy. Ich największą reprezentację ma Francja: kard. Pierre Gerlier z Lyonu, kard. Jules Saliège i bp Louis de Courrèges d’Ustou z Tuluzy, abp Jean-Joseph Moussaron z Albi, bp Pierre-Marie Théas z Montauban i bp Daniel Pézeril z Paryża. W Polsce Sprawiedliwym został bp Albin Małysiak z Krakowa. Jeden z włoskich Sprawiedliwych - Odoardo Focherini jest od 2013 r. błogosławionym Kościoła katolickiego.

Sprawiedliwym został też prawosławny metropolita Aten i Całej Grecji Damaskinos.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Środa
  rano
  12°C Środa
  dzień
  13°C Środa
  wieczór
  11°C Czwartek
  noc
  wiecej »