Z udziałem prezydenta Węgier László Sólyoma 23 marca odbyły się w Budapeszcie centralne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Rozpoczęła je Msza w kościele salezjanów, której przewodniczył proboszcz tamtejszej parafii polskiej, ks. Leszek Kryża SChr. Kolejne punkty programu to sesja w auli miejscowego uniwersytetu, złożenie wieńców przy tablicy Męczenników Katyńskich oraz pokaz Legionu Wysockiego i innych stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych na ruinach rzymskiego amfiteatru wojskowego.
Doroczne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zapoczątkowano 24 marca 2006 r. w Győr odsłonięciem pomnika przyjaźni obu narodów i spotkaniem przedstawicieli polskich i węgierskich miast partnerskich z udziałem prezydentów Lecha Kaczyńskiego i László Sólyoma. Podpisano wówczas Deklarację z Győr. Odtąd parlament Węgier bezprecedensową w Europie uchwałą ustanowił 23 marca Dniem Przyjaźni Węgiersko-Polskiej „z uwagi na wspólną wielowiekową historię i przyjaźń obu narodów oraz współpracę na wielu platformach”. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, opierając się na tych samych przesłankach, również ogłosił 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Jego centralne obchody odbywają się na przemian w Polsce i na Węgrzech: w 2007 r. w Przemyślu, w 2008 – w Debreczynie, w 2009 – w Krośnie. W przyszłym roku ich gospodarzem będzie Poznań.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.