Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, zdobyty po zwycięstwie nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem, przywrócony został przez biskupa sandomierskiego do publicznego kultu. W Niedzielę Palmową zostanie wystawiony w sandomierskiej katedrze do powszechnej adoracji.
Relikwiarz Grunwaldzki będzie adorowany jutro podczas Mszy św. sprawowanej po procesji, która wyruszy z Rynku Starego Miasta o godz. 10. Na zakończenie liturgii ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz udzieli nim wszystkim zebranym błogosławieństwa.
Relikwiarz Grunwaldzki będzie można adorować także w godzinach porannych w Wielką Sobotą. „W ten sposób zostanie wznowiona tradycja wystawiania relikwiarza do publicznego kultu, którą przerwano w ubiegłym stuleciu” – poinformował KAI ks. Michał Szawan, rzecznik prasowy diecezji sandomierskiej.
Relikwiarz (lub Krzyż Grunwaldzki) został zdobyty po zwycięstwie nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. Sandomierskiej kolegiacie ofiarował go król Władysław Jagiełło. Relikwiarz przechowywany był przez wieki w skarbcu kapituły kolegiaty, a obecnie katedry sandomierskiej.
Użyty został podczas wizyty Jana Pawła II w Sandomierzu w 1999 r., w procesji na wejście. Obecnie jest prezentowany w Muzeum Diecezjalnym Domu Długosza w Sandomierzu. Powrócił do Sandomierza pod koniec stycznia br. po konserwacji dokonanej na Zamku Królewskim w Krakowie, która rozpoczęła się w listopadzie ub.r.
Odnowiony krzyż relikwiarzowy będzie jednym z najbardziej interesujących eksponatów – trofeów grunwaldzkich na wielkiej wystawie jubileuszowej, która odbędzie się 15 lipca w Krakowie z okazji obchodów 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.
Według wstępnych doniesień ukraińskich mediów ucierpiało co najmniej 8 osób.
"Okupas" - dzicy lokatorzy bezprawnie zajmujący cudze nieruchomości.
Polska chce mieć dostęp do wyników badań powietrza w Schwedt w związku z emisjami rafinerii
...to jestem ciekawy głosu Kościoła. Odpowiada głos Wiara.pl
Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.
Bo sprzeciwiał się władzy. Żaden stosujący sądowe represje nie został pozbawiony prawa do emerytury.