Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, zdobyty po zwycięstwie nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem, przywrócony został przez biskupa sandomierskiego do publicznego kultu. W Niedzielę Palmową zostanie wystawiony w sandomierskiej katedrze do powszechnej adoracji.
Relikwiarz Grunwaldzki będzie adorowany jutro podczas Mszy św. sprawowanej po procesji, która wyruszy z Rynku Starego Miasta o godz. 10. Na zakończenie liturgii ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz udzieli nim wszystkim zebranym błogosławieństwa.
Relikwiarz Grunwaldzki będzie można adorować także w godzinach porannych w Wielką Sobotą. „W ten sposób zostanie wznowiona tradycja wystawiania relikwiarza do publicznego kultu, którą przerwano w ubiegłym stuleciu” – poinformował KAI ks. Michał Szawan, rzecznik prasowy diecezji sandomierskiej.
Relikwiarz (lub Krzyż Grunwaldzki) został zdobyty po zwycięstwie nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem. Sandomierskiej kolegiacie ofiarował go król Władysław Jagiełło. Relikwiarz przechowywany był przez wieki w skarbcu kapituły kolegiaty, a obecnie katedry sandomierskiej.
Użyty został podczas wizyty Jana Pawła II w Sandomierzu w 1999 r., w procesji na wejście. Obecnie jest prezentowany w Muzeum Diecezjalnym Domu Długosza w Sandomierzu. Powrócił do Sandomierza pod koniec stycznia br. po konserwacji dokonanej na Zamku Królewskim w Krakowie, która rozpoczęła się w listopadzie ub.r.
Odnowiony krzyż relikwiarzowy będzie jednym z najbardziej interesujących eksponatów – trofeów grunwaldzkich na wielkiej wystawie jubileuszowej, która odbędzie się 15 lipca w Krakowie z okazji obchodów 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.