Tysiące widzów uczestniczyło w sobotę wieczorem w Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. – Nie wyobrażam sobie, żebym w przyszłym roku nie rozpoczęła Wielkiego Tygodnia, nie uczestnicząc w misterium – powiedziała KAI jedna z uczestniczek wydarzenia.
Jedenaste misterium dedykowane było pamięci błogosławionej Piątki Poznańskiej – młodych poznaniaków zgilotynowanych podczas II wojny światowej przez hitlerowców w Dreźnie. Na początku głos zabrał bp Zdzisław Fortuniak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Zaraz potem rozpoczęło się rozważanie wydarzeń od Wieczernika, poprzez Ogród Oliwny, pałace Piłata i Heroda, aż po finalną scenę na Golgocie. Droga Krzyżowa usytuowana była na stalowej konstrukcji wzniesionej ponad głowami ludzi.
– Bardzo przeżyłem efekty specjalne, dźwięki i światło – mówi Karol, który po raz pierwszy brał udział w misterium. Dodaje, że mimo zimna i deszczu misterium zrobiło na nim ogromne wrażenie.
– Cały czas się bałam, że aktorom jest bardzo zimno, niektórzy z nich byli ubrani bardzo lekko, to duże poświęcenie z ich strony – mówi KAI wyraźnie wzruszona Teresa.
Podczas misterium organizatorzy zbierali ofiary na przyszłoroczne misterium oraz sprzedawali płyty z nagraniami zeszłorocznego rozważania pasyjnego. Wokół cytadeli wszystkie ulice wypełnione były autokarami i samochodami.
– Przyjechaliśmy z Warszawy – mówi Maria, jedna z uczestniczek. Podkreśla, że największe wrażenie zrobił na niej dźwięk piejącego koguta po zaparciu się Piotra. – Kiedy słychać było bicie serca Jezusa umierającego, moje serce też biło głośniej – zauważa.
Poznańskie Misterium Męki Pańskiej uznawanie jest za największe widowisko pasyjne w Europie. Organizatorzy przygotowują dwa tysiące bochenków chleba, ponad pięćset kostiumów, w przedstawieniu gra trzystu aktorów, a bezpieczeństwo zapewnia ponad trzystu harcerzy. Misterium towarzyszy śpiew trzystuosobowego chóru, a wśród aktorów są tancerze Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. Organizatorzy spodziewali się przybycia ponad 100 tys. widzów.
Reżyserem misterium jest Artur Piotrowski. Od początku te same osoby wcielają się w postaci Jezusa (Ziemowit Howadek), Kajfasza (Tomasz Nowak) i Dobrego Łotra (Grzegorz Koralewski).
Cytadela, na której rozgrywa się akcja misterium, była sceną krwawych walk podczas II Wojny Światowej, zwłaszcza podczas wyzwolenia miasta.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...