Około sto osób z całego kraju i z zagranicy zasiądzie w niedzielę do tradycyjnego wielkanocnego śniadania w Domu Pielgrzyma "Arka" Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolska). Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia.
"Przyjadą osoby starsze, samotne, a także rodziny z dziećmi" - powiedział PAP Krzysztof Pakuła z biura prasowego sanktuarium.
Uroczystości Triduum Paschalnego rozpoczną się w czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej. W piątek o godz. 17. zacznie się Droga Krzyżowa, która zakończy się liturgią Męki Pańskiej. Nabożeństwo Wigilii Paschalnej w Licheniu, połączone z procesją rezurekcyjną, rozpocznie się w Wielką Sobotę przed Cudownym Obrazem o godz. 22.
"Najważniejsze dla nas - jako gospodarzy tego miejsca jest - by pielgrzymi mogli dobrze przeżyć ten czas" - powiedział rzecznik sanktuarium, ksiądz Krzysztof Jędrzejewski. "Triduum Paschalne i Święta Zmartwychwstania Pańskiego są jedną wielką uroczystością. W sanktuarium licheńskim wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa mają bardzo bogatą oprawę liturgiczną. Podniosłość liturgii dni świątecznych sprzyja wyrażaniu przeżyć religijnych i je pogłębia" - dodał
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ma ponad 150 lat. Jego historia jest związana z kultem słynącego z cudów wizerunku Matki Bożej Licheńskiej. Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki. Jej budowę w 1999 r. pobłogosławił papież Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski. Gospodarzami sanktuarium są księża marianie.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.