"Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku na mocy prawa"

Nie ulega wątpliwości, że na mocy obowiązujących przepisów pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku na mocy prawa - powiedział po wtorkowym spotkaniu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i Małgorzaty Gersdorf wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Jak poinformował, na spotkaniu, w którym uczestniczyli także prezes NSA Marek Zirk-Sadowski oraz prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Józef Iwulski, prezydent "jednoznacznie poinformował - co wynika wprost z treści obowiązującego w Polsce systemu prawnego - że ustawa z dn. 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym jest oczywiście obowiązującym aktem prawnym, jest aktem prawnym, co do którego przysługuje domniemanie zgodności z konstytucją i, co więcej, żaden uprawniony podmiot nie zwrócił się z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności tej ustawy".

Podkreślił, że dotyczy to także przepisów, na mocy których w stan spoczynku przechodzą sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, a nie złożyli oświadczeń o chęci dalszego orzekania.

"Tak, jak na podstawie przepisów tej ustawy doszło do kwestii związanych z reorganizacją SN jeżeli chodzi o Izbę Wojskową - i wiemy, że te skutki następowały bezpośrednio w terminie wejścia w życie ustawy - tak jednoznacznie z treścią przepisów tej ustawy, w przypadku takich sędziów, którzy nie złożyli oświadczenia, co do tego, że chcą się ubiegać o wyrażenie zgody na dalsze przez nich orzekanie, skutkiem jest to, że z dniem jutrzejszym tracą status sędziego w stanie czynnym" - mówił Mucha.

Jak dodał, "nie ulega żadnych wątpliwości, że skutek ten obejmuje wszystkie osoby, które nie podjęły żadnej aktywności, nie złożyły oświadczenia w trybie przewidzianym ustawą". "Taką osobą, na skutek własnej także, jak rozumujemy, decyzji, jest także pierwsza prezes SN pani profesor Małgorzata Gersdorf. Jeżeli pani sędzia spełnia te warunki określone ustawą, a nie ulega żadnej wątpliwości, że spełnia, przechodzi ona w stan spoczynku z mocy prawa" - zaznaczył prezydencki minister.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • mrvn
  03.07.2018 23:08
  Art. 183, pkt. 3:
  "Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego."

  Nie widzę nigdzie w Konstytucji informacji o tym, że kadencja Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego może zostać skrócona przez przepis wynikający z ustawy. O ile mi wiadomo, hierarchia aktów prawnych jasno mówi o tym, że Konstytucja jest nadrzędna w stosunku do innych aktów prawnych.

  W przeciwnym razie mogłoby dojść do sytuacji, w której Sejm zwykłą większością ustaliłby wiek emerytalny dla Prezydenta RP na - powiedzmy - 35 lat, tym samym - podążając logiką pana ministra - mógłby skrócić kadencję Prezydenta RP.

  Sądzę, że jeśli szanowni posłowie tak troszczą się o godziwy odpoczynek emerytalny dla władz państwowych, powinni zacząć od siebie i przegłosować obowiązkowy wiek emerytalny dla posłów i senatorów. Zniknęłoby wówczas z naszej sceny politycznej parę barwnych, choć niekoniecznie pozytywnych postaci...
 • Dremor
  04.07.2018 07:45
  Jeśli pani Gersdorf przestała być czynnym sędzią, to proszę pokazać dokument, który przesuwa ją w stan spoczynku. Andrzej Duda boi się nawet taki dokument wystawić, widać, że nawet on ma przeświadczenie, że robi coś niezgodnego z prawem.
 • Gość
  04.07.2018 07:46
  Na mocy prawa zmieniajacego wprost zapisy Konstytucji. Brawo "Prawo i Sprawiedliwosc"!
 • jola1954
  04.07.2018 09:39
  A czy sędzia Iwulski (66 l) złożył oświadczenie?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Środa
  noc
  7°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  wiecej »