O szczegółach architektonicznych można przeczytać w dokumencie przygotowanym na zlecenie na polecenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu.
O potężnej inwestycji zrobiło się głośno za sprawą opublikowania w sieci zrobionych w czerwcu zdjęć lotniczych. Fotografie przedstawiają potężną budowę ogromnego kompleksu architektonicznego powstającego na sztucznej wyspie na jednym z jezior w Puszczy Noteckiej. Inwestycja budzi skrajne emocje, gdyż zamek powstaje na obszarze Natura 2000. Rozpoczęcie budowy wymagało więc uzyskania nie tylko standardowych pozwoleń, ale także opinii odnośnie oddziaływania inwestycji na środowisko. W sytuacji, gdy przeciętny inwestor wielokrotnie zderza się z murem, jeśli na polu inwestycji stoi kwestia ekologii, właściciel wielkopolskiego zamku otrzymał bez większych problemów wszystkie potrzebne zgody, mimo, że potężne gmaszysko powstaje w sercu chronionego obszaru o szczególnych walorach przyrodniczych. Nikt nie wie, kto jest właścicielem zamku, a prace budowlane trwają tam od kilku lat. Do dziś sprawa nie ujrzałaby światłą dziennego, gdyby nie zdjęcia lotnicze i satelitarne.
Z raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko stworzonego na potrzeby Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, do którego dotarł portal Money.pl, dowiadujemy się jak docelowo ma wyglądać potężny gmach. W dokumencie można przeczytać, że "budynek stanowić będzie formę piętrzącej się bryły zwieńczonej dominantą, z 15 kondycjami, w tym 14 nadziemnymi oraz jedną podziemną". "Smukła dominanta" to wieża, która w najwyższym punkcie sięgnie 47,96 m. Pozostała część budynku w przeważającej części nie przekroczy 15 m.
Budynek powstaje na wyspie o wymiarach 50 na 200 metrów. Okna mają być niewielkie - większość z nich nie będzie miała więcej niż 1,5 m2 powierzchni. W końcu to zamek, a zamki charakteryzują niewielkie otwory okienne. Zamek - według raportu - ma być niecodzienną formą apartamentowca - w budynku ma się znajdować 46 mieszkań oraz lokale dla 10 osób z obsługi. Czy takie będzie rzeczywiste przeznaczenie zamku w sercu puszczy - czas pokaże.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.