Stolica Apostolska przypomina o tragicznym losie dzieci, które znalazły się w zasięgu konfliktów zbrojnych, i apeluje o zapewnienie im należytej ochrony. Przedstawiciel Watykanu zabrał głos podczas debaty, która odbyła się na ten temat w Radzie Bezpieczeństwa.
Przyznał on, że dane zawarte w oficjalnych raportach ONZ są przerażające. Jeśli nie jesteśmy w stanie powstrzymać wszystkich konfliktów na świecie, to powinniśmy przynajmniej zadbać o to, by dzieci były w nich lepiej chronione – powiedział abp Bernardito Auza. Podkreślił on, że wspólnota międzynarodowa jest w tej sprawie jednomyślna i trzeba to wykorzystać.
Watykański dyplomata zaznaczył, że działania powinny się rozwijać w trzech kierunkach. Po pierwsze należy zadbać o lepszą ochronę dzieci. Po drugie trzeba się starać o uzdrowienie i resocjalizację dzieci, które padły ofiarą wojny, również tych, które zostały wciągnięte do oddziałów zbrojnych i jako dzieci-żołnierze dopuściły zbrodni. Trzecim niezbędnym elementem działania jest troska o odpowiednią edukację dzieci, bo w ten sposób chronimy się przed odradzaniem się konfliktów w przyszłości. Abp Auza zauważył, że na tym polu Kościół katolicki i jego struktury oświatowe odgrywają wiodącą rolę.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.