Najpiękniejsze operowe arie Antonio Vivaldiego zakończyły tegoroczny festiwal „Misteria Paschalia”. Finałowy koncert uwieńczył trwający osiem dni festiwal muzyki dawnej, który w tym roku koncentrował się wokół najistotniejszych motywów chrześcijaństwa, a także sztuki i kultury europejskiej, w których nie zabrakło elementów pasyjnych i rezurekcyjnych.
„Genialne wykonanie tegorocznych koncertów, które poprzedziły święta Wielkiej Nocy pomogły głębiej przeżyć mękę i śmierć pana Jezusa” – zauważa Magdalena Sroka, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizowało festiwal. „Zauważamy, że z roku na rok festiwal staje się coraz bardziej popularny, uczestniczy w nim mnóstwo osób zarówno z kraju, jak i zagranicy” - dodaje.
Uczestnicy tegorocznych koncertów mogli zakupić płyty z muzyką festiwalową. „Po raz pierwszy w historii festiwalu przygotowano serię płyt sygnowanych marką „Misteria Paschalia” – zdradza Magdalena Sroka. „Chcemy, aby to wspaniałe wydarzenie muzyczne przygotowujące nas co roku do przeżycia świąt miało także zasięg międzynarodowy i było rozpoznawalne w coraz szerszych kręgach” – mówi.
Kolekcja z koncertami, które odbyły się podczas kolejnych edycji festiwalu będzie miała zasięg międzynarodowy. Płyty trafią na światowe rynki muzyczne i będą tam promować festiwal „Misteria Paschalia”. „Mamy nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu w przyszłym roku nasz festiwal będzie cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem” – dodaje Sroka.
Nowa kolekcja składa się z dwóch płyt, na których znajdują się unikatowe pozycje w wykonaniu zespołu Europa Galante, pod dyrekcją Fabio Biondiego, znakomitego skrzypka, który od wielu lat współpracuje z festiwalem. Na płytach znajdą się przede wszystkim oratoria „Gesu sotto il peso della Croce” Gian Francesco de Majo, pochodzące z festiwalu z 2006 roku, a także „La Santissima Annunziata” Alessandro Scarlattiego z 2007 roku. Płyty można kupić w salonach Empik i Music Corner w całej Polsce oraz w Księgarni Muzycznej Kurant i Punktach Sieci Informacji Miejskiej w Krakowie. Można także kupić je za pośrednictwem portalu Allegro.pl.
Dzisiejszy koncert kończący tegoroczny festiwal rozpoczął się o godz. 20.00 w Filharmonii Krakowskiej. Najpiękniejsze arie z oratoriów i oper Antonio Vivaldiego zaprezentowała Vivica Genaux, genialna mezzosopranistka w towarzystwie zespołu Europa Galante prowadzonego przez Fabia Biondiego. Artyści zaprezentowali muzykę z wspólnie nagranej płyty „Pyrotechnics – Vivaldi Opera Arias”.
Tegoroczny festiwal to ogromne i ważne wydarzenie dla całego Krakowa. Na koncertach gromadziło się codziennie mnóstwo ludzi, artystów, melomanów nie tylko z kraju, ale z całego świata. Tematyka koncertów była typowo pasyjna i koncentrowała się na Wielkim Poście. Zdanie Magdaleny Sroki miłośnicy muzyki dawnej spotykali się głównie w kościołach, w których jest niepowtarzalna atmosfera, pozwalająca na jeszcze głębsze przeżycie Męki Pańskiej.
Festiwal „Misteria Paschalia” to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie. W Krakowie co roku spotykają się najwybitniejsi artyści i przedstawiciele interpretacji barokowej, prezentując utwory przygotowane specjalnie na tę okazję.
Festiwal rozpoczął się 29 marca w kościele św. Katarzyny, w którym wystąpił zespół Capella della Pieta de Turchini prowadzona przez Antonio Florio z udziałem najpiękniejszych barokowych głosów: Marii Grazii Schiavo i Rominy Basso oraz Pina de Vittorio. Artyści przedstawili „Intorno Allo Stabat”, dzieło złożone z włoskich i łacińskich sekwencji oraz psalmów na Wielki Tydzień, z których większość miała w Krakowie swoją światową prapremierę.
Ważnym wydarzeniem tegorocznego festiwalu było wielkopiątkowe wykonanie Pasji wg św. Jana J. S. Bacha w interpretacji Les Musiciens du Louvre – Grenoble pod batutą Marka Minkowskiego. Organizatorzy już dzisiaj zdradzają, że w przyszłym roku na festiwalu zostanie wykonana msza h-moll, a za dwa lata „Pasja wg św. Mateusza”.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.