Wkrótce zmiany w zakazie handlu w niedzielę?

Rząd chce uszczelnić nowe prawo. Prawdopodobnie czekają nas cztery ważne zmiany.

Obecnie prawo przewiduje w Polsce co najmniej dwie niedziele w miesiącu z zakazem handlu. Od 2020 roku ma obowiązywać zakaz handlu we wszystkie niedziele za wyjątkiem siedmiu w roku. Jednak prawny zakaz zawiera 32 wyjątki, które pozwalają na otwieranie placówek w niedziele niehandlowe. Wyłączenia z zakazu dotyczą m.in. stacji benzynowych, placówek pocztowych, kwiaciarni czy cukierni. Mogą handlować też małe sklepy, w których za lada stanie ich właściciel.

Po kilku miesiącach obowiązywania nowego prawa, ministerstwo pracy i polityki społecznej chce ustawę znowelizować. Zmiany mają uszczelnić niektóre luki prawne wykorzystywane przez właścicieli sklepów. Według doniesień portalu businessinsider.com.pl prawdopodobnie czekają nas cztery zmiany.

1. Zakaz przekształcania sklepów w placówki pocztowe - ten trik wykorzystali właściciele sklepów "Żabka", które realizują również usługi pocztowe. Uznali, że w związku z tym ich sklepy nie musza być z niedziele niehandlowe zamknięte.

2. Darmowa praca członków rodziny właściciela w małych sklepach - w ustawie ma znaleźć się zapis, zgodnie z którym właściciele małych sklepów otwartych w niehandlowe dni, mogą korzystać z nieodpłatnej i okazjonalnej pomocy członków swojej rodziny. Osoby te nie mogą jednak być pracownikami lub zatrudnionymi u takiego przedsiębiorcy i wykonywać odpłatnej pracy w inne dni tygodnia. 

3. Niejasna "przeważająca działalność" - według obecnej wersji ustawy otwarte mimo zakazu mogą być placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, kwiatami czy biletami komunikacji miejskiej. Zapis ten jest jednak nieostry i umożliwia bardzo elastyczne traktowanie prawa i obchodzenie zakazu. Po nowelizacji to ma się zmienić.

4. Wydłużenie czasu obowiązywania zakazu - na tę zmianę naciskają związki zawodowe. Obecne brzmienie ustawy dopuszcza zamykanie sklepów o północy w sobotę i rozpoczynanie dniówki w poniedziałek o północy. Niektóre dyskonty i hipermarkety korzystają z takiej możliwości, co znacznie utrudnia życie i niedzielny wypoczynek pracownikom. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-4°C Piątek
dzień
-3°C Piątek
wieczór
-4°C Sobota
noc
-7°C Sobota
rano
wiecej »