Audiencja ogólna w Watykanie

Znaczenie Oktawy Wielkanocnej, ufności w moc Chrystusa Zmartwychwstałego i roli chrześcijańskiego świadectwa poświęcił Benedykt XVI swą katechezę podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Papież przybył do Rzymu z Castel Gandolfo, gdzie pozostanie do wtorku, 13 kwietnia. Na placu św. Piotra zgromadziło się ok. 21 tys. wiernych.

W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty zatrzymał się nad znaczeniem Oktawy Wielkiej Nocy, czyli ośmiu dni, w których wciąż przeżywamy radość ze zmartwychwstania Chrystusa. Kościół nie przestaje głosić wspaniałego orędzia: „Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi!” (Łk 24, 34).

KAI Benedykt XVI o spotkaniu ze Zmartwychwstałym
Tłumaczenie fragmentu: "Na tym osobistym spotkaniu ze Zmartwychwstałym zasadza się niezachwiany fundament i centralna treść naszej wiary, źródło świeżej i nie wyczerpującej się naszej nadziei, gorący dynamizm naszej miłości. W ten sposób nasze życie chrześcijańskie złączy się w pełni z nowiną, że Pan naprawdę zmartwychwstał."

Pascha Chrystusa jest największym aktem mocy Bożej. Jest to wydarzenie niezwykłe, do tego stopnia, że nie da się go opisać w tych wymiarach, jakie może objąć ludzkie rozumowanie i naukowe dociekanie. Jest jednak faktem historycznym, rzeczywistym, poświadczonym i udokumentowanym. Jest to fundament naszej wiary i jej główna treść.

Nowy Testament nie opisuje zmartwychwstania Jezusa. Podaje jedynie świadectwa tych, z którymi Jezus osobiście się spotkał już po zmartwychwstaniu. Trzy Ewangelie synoptyczne opowiadają, że wieść o zmartwychwstaniu została początkowo ogłoszona przez aniołów, co wskazuje na jej boskie pochodzenie. Została jednak powierzona kobietom z zadaniem przekazania jej apostołom, którzy z kolei nieśli ją innym. To dawanie świadectwa przez wieki było kontynuowane, aż do naszych dni przez kolejne pokolenia uczniów Chrystusa. My również jesteśmy wezwani do tego, aby je szerzyć z odwagą i radością. Niech towarzyszy nam świadomość, że z nami jest i działa sam Zmartwychwstały, jak to zapisał św. Marek: „Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdzał naukę znakami, które jej towarzyszyły” (Mk 16, 20).

 

Podczas audiencji papież powiedział w języku polskim:

KAI Benedykt XVI do Polaków

„Z serdecznym pozdrowieniem zwracam się do obecnych tu Polaków. Pozostajemy wciąż w atmosferze radości, jaka rodzi się ze świadomości, że Pan prawdziwie zmartwychwstał. Bolesne przeżycie Jego śmierci towarzyszy nam, gdy dotyka nas grzech. Jednak nie poddajemy się zwątpieniu i rozpaczy, bo wiemy, że On zwyciężył grzech i śmierć. Dlatego zawierzenie miłosierdziu Bożemu budzi w nas radość. Niech ta radość w nas trwa. Niech Bóg wam błogosławi”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Wtorek
rano
25°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
wiecej »