Religie Bliskiego i Środkowego Wschodu będzie można studiować na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Będzie to nowa specjalność w ramach studiów historycznych na tej uczelni. Złożą się na nią studia nad islamem i chrześcijaństwem orientalnym.
Studia będą prowadzone na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego, w ramach nowo powstającego Instytutu Chrześcijaństwa Orientalnego. - Chodzi jednak nie tylko o zrozumienie historii, ale też współczesnych zagadnień dotyczących środowisk religijnych oraz aspektów kulturowych i politycznych regionu w kontekście międzynarodowym – podkreślają twórcy nowej specjalności.
Studenci zgłębiać będą m.in. historię Bliskiego i Środkowego Wschodu; historię Kościołów Orientalnych, ale także islam i relacje chrześcijańsko-muzułmańskie. W programie studiów przewidziano także wykłady z geografii etnicznej i doktryn politycznych oraz naukę jednego z trzech języków: arabskiego, koptyjskiego lub hebrajskiego a w zakresie pozwalającym na samodzielną lekturę tekstów również języków: perskiego, syriackiego oraz hebrajskiego biblijnego.
Kadrę stanowić będą, oprócz naukowców, również praktycy przygotowujący np. żołnierzy do misji w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie.
Twórcy nowej specjalności na UPJPII podkreślają, że Bliski i Środkowy Wschód jest obecnie obszarem intensywnych działań politycznych, kulturowych i ekonomicznych a zarazem miejscem spotkania trzech wielkich religii świata, dlatego widzą konieczność pogłębionej refleksji nad naturą politycznego islamu, statusem orientalnych kościołów chrześcijańskich i innych mniejszości religijnych zarówno we współczesności, jak i minionych wiekach.
„Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że bez uwzględnienia religii, jako jednego z determinantów zachowań społecznych i politycznych, nie będzie można prowadzić skutecznej polityki zmierzającej do stabilizacji w regionie” – podkreślają.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.