Do prokuratury trafiło zawiadomienie w związku z opublikowaniem w sieci animacji "promującej grę komputerową znieważającą swoimi obrazami i treściami dobre imię oraz godność Narodu Polskiego i Rzeczypospolitej Polskiej" - poinformował IPN.
Jak przekazano w komunikacie IPN zawiadomienie prezesa Instytutu Jarosława Szarka trafiło do prokuratury w piątek. Jak dodano animacja zawiera m.in. sceny "rozstrzeliwania i mordowania więźniów w komorze gazowej, w obozie zagłady, w których padają sformułowania: +polskie obozy koncentracyjne, gdzie jest honor tego wielkiego polskiego narodu, gdzie jest wasz honor, wy polskie psy+".
W zawiadomieniu wskazano na podejrzenie popełnienia przestępstw: znieważenia Narodu lub Państwa Polskiego, za co grozi do trzech lat więzienia; propagowania faszyzmu lub innego systemu totalitarnego lub publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych zagrożonego karą do dwóch lat więzienia oraz publicznego znieważania grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej oraz etnicznej, za co grożą trzy lata więzienia.
Jak zaznaczył IPN "od wielu lat Polacy w kraju i za granicą stykają się z krzywdzącym, niesprawiedliwym, a przede wszystkim nieprawdziwym sformułowaniem +polskie obozy śmierci+ i oskarżeniami Polaków o współudział w Holocauście, które uwłaczają naszej godności".
"Instytut Pamięci Narodowej, stojąc na straży prawdy historycznej i pamięci narodowej, od wielu lat konsekwentnie realizuje międzynarodową kampanię przypominającą i edukującą o obozach zagłady i obozach koncentracyjnych, utworzonych przez III Rzeszę Niemiecką na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej" - podkreślono w komunikacie.
Jak przypomniano "jako odpowiedź na kłamliwe stwierdzenia o rzekomych polskich obozach koncentracyjnych, pod adresem https://truthaboutcamps.eu/ Instytut Pamięci Narodowej udostępnia, w języku polskim, angielskim i niemieckim, bazę załogi SS KL Auschwitz". "W bazie znajduje się 8,5 tys. nazwisk esesmanów zatrudnionych w obozie od czasów jego założenia do likwidacji. To pierwszy i najpełniejszy taki spis w Polsce, jaki udało się zrobić na podstawie dostępnych źródeł" - zaznaczono.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.