Pogrzeb śp. abp. Szczepana Wesołego odbędzie się 10 września o 11.00 w Katowicach. Uroczystościom przewodniczyć będzie abp Wojciech Polak. Prymas Polski wspomina zmarłego duszpasterza polskiej emigracji i w specjalnym liście prosi kapłanów i wspólnoty parafialne o pamięć i modlitwę.
Publikujemy treść listu Prymasa Polski
Ze smutkiem, jako Kościół Gnieźnieński, przyjęliśmy w miniony wtorek, 28 sierpnia br., wiadomość o śmierci Księdza Arcybiskupa Szczepana Wesołego, emerytowanego biskupa pomocniczego naszej archidiecezji. Otaczając go dzisiaj naszą serdeczną modlitwą, z wdzięcznością wspominamy jego niezwykłe, oddane Bogu i ludziom życie.
Śp. Arcybiskup Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach. W wieku 17 lat został wywieziony na roboty przymusowe i wcielony do niemieckiej armii, z której uciekł do Wojska Polskiego w Anglii. W 1950 roku wstąpił do jezuickiego kolegium pod Londynem. Do kapłaństwa przygotowywał się w Rzymie, gdzie zamieszkał w Papieskim Kolegium Polskim. Święcenia prezbiteratu przyjął 28 października 1956 roku.
W 1968 roku ustanowiony został biskupem pomocniczym gnieźnieńskim. Sakrę biskupią otrzymał z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Od 1980 roku pełnił funkcję delegata prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracyjnego i stąd na stałe przebywał w Rzymie. Bezgranicznie oddał się posłudze Polakom przebywającym na emigracji. Stąd dzisiaj często słyszymy o śp. Arcybiskupie Szczepanie, że był biskupem na walizkach. Był bowiem przekonany, że obecność biskupa w pewien sposób łagodzi w Polakach żyjących na emigracji poczucie odosobnienia i samotności.
Jako swoje zawołanie biskupie wybrał słowa „Laetus serviam” („Będę służył z radością”). Ilekroć miałem okazję spotykać się z Księdzem Arcybiskupem doświadczałem prawdziwej radości jaką czerpał ze swojego kapłańskiego posługiwania. Kiedy w 2003 roku przeszedł na emeryturę, nie przestał odwiedzać rodaków rozsianych po całym świecie. Był zawsze blisko polskich emigrantów. Dopiero choroba, która w ostatnim czasie przykuła go do łóżka, ograniczyła jego aktywność. Będąc całe życie w Rzymie, w miarę możliwości starał się utrzymywać kontakt z naszą archidiecezją. Ostatni raz gościliśmy go w Gnieźnie w 2014 roku, podczas mojego ingresu do katedry gnieźnieńskiej.
Za swoją działalność duszpasterską na emigracji był wielokrotnie nagradzany. Jest honorowym obywatelem Katowic, doktorem honoris causa KUL. Uhonorowano go ważnymi odznaczeniami: Orderem Orła Białego, Fidelis Poloniae, Złotym Laurem Polonii oraz Lux ex Silesia, Krzyżem Wielkim Odrodzenia, tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.
Zgodnie z ostatnią wolą zmarłego, śp. Ksiądz Arcybiskup Szczepan Wesoły zostanie pochowany w swoim rodzinnym mieście, w Katowicach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 10 września o godz. 11.00 w katowickiej katedrze. Modlitwą i myślą, wraz z całą Archidiecezją Gnieźnieńską, stańmy przy trumnie zmarłego Księdza Arcybiskupa i prośmy Boga, aby przyjął dar Jego życia i posługiwania w Kościele. Chrystus Pan w swoim miłosierdziu niech Go obdarzy łaską pokoju i życia wiecznego. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.