Jak być dzisiaj wolnym? Jak być częścią wolnej wspólnoty ludzi, wolnego społeczeństwa, wolnego państwa, wolnej Europy? Co to właściwie znaczy?
"Nie jest łatwo być wolnym w świecie, w którym wszystko wolno" - mówił Zbigniew Nosowski zapraszając na XI Zjazd Gnieźnieński, którego tematem jest w tym roku "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa". To paradoksalne pytanie, ma jednak bardzo głęboki sens. Cóż to bowiem znaczy: być wolnym? Znaczy: wybierać to, co uważamy za dobre. Albo jeszcze mocniej: najlepsze.
Dokonanie takiego wyboru wymaga oceny sytuacji i okoliczności. Wymaga przyjrzenia się różnym aspektom sprawy i możliwym konsekwencjom naszej decyzji. Wymaga znajomości faktów (podstawa) i umiejętności ułożenia ich w logiczny system przyczynowo-skutkowy. Dobrze odrzucić stereotypy i uprzedzenia: one zafałszowują obraz rzeczywistości, wprost prowadząc do błędu. Chrześcijanin, czyli człowiek ufający Bogu, odniesie się także do Bożej wiedzy o człowieku i świecie, o dobru i złu.
Ostatecznie powiem: tu widzę dobro. Największe, jakie da się w tych okolicznościach osiągnąć. Chcę je wybrać. Cóż za problem? Ano problem. Obok mnie żyją inni ludzie, a we mnie żyje mnóstwo obaw. Podlegam naciskom. Podlegam też emocjom. Teoretycznie jestem wolny. Niestety, nie zawsze od siebie samego.
Jak być dzisiaj wolnym? Jak w świecie fake newsów zobaczyć rzeczywistość taką, jaką jest (albo możliwie najbardziej do niej zbliżoną)? Jak być częścią wolnej wspólnoty ludzi, wolnego społeczeństwa, wolnego państwa, wolnej Europy? Co to właściwie znaczy? Mamy w czasem głowie różne algorytmy polityczne, które trudną drogę poszukiwania odpowiedzi o ostatecznie dokonywania wyboru ułatwiają. Czy jednak weryfikujemy dokonany przez nas wybór algorytmu? Czy nie dzieje się tak, że nie staje się on rodzajem miękkiego zniewolenia?
Świętujemy w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości. Co znaczy dla nas: "wolna Polska" czy "wolna Europa"? Wolność jest dobrem, o które warto zadbać: jak to zrobić?
W portalu wiara.pl (na stronie głównej i w serwisie kosciol.wiara.pl) od jutra do niedzieli (21-23.09.2018) będziemy relacjonować spotkania Zjazdu Gnieźnieńskiego - zapraszamy! Więcej informacji o wydarzeniu, w tym program, można znaleźć na stronie Zjazdu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.