Reklama

Poznań ułatwia dostęp do "pigułek po"

Całodobowy gabinet ginekologiczny ma "zwiększyć bezpieczeństwo stosowania środków farmakologicznych dostępnych na receptę" - informują władze.

Reklama

W Poznaniu rusza Punkt Profilaktyki Intymnej, czyli całodobowy gabinet ginekologiczny. Placówka będzie działać będzie w ścisłym centrum. Na miejscu dyżurować będzie siedmiu lekarzy, pierwsze przyjęcia pacjentek przewidywane są we wtorek, 2 października. Przedsięwzięcie realizuje mało znana Fundacja Fanari.

- Punkt powstał, by zapewnić mieszkańcom Poznania łatwy i szybki dostęp do usług medycznych z zakresu ochrony i profilaktyki zdrowia dotyczącego intymnych stref życia. Bezpłatne konsultacje i poradnictwo pomogą rodzicom i opiekunom w zakresie edukacji dzieci - zwłaszcza tej dotyczącej higieny i kontaktów seksualnych. Konsultacje pomogą również zwiększyć bezpieczeństwo stosowania środków farmakologicznych dostępnych na receptę - poinformowała w sobotę rzeczniczka prezydenta miasta Hanna Surma.

Jak dodała, utworzenie placówki "poprzedzone było analizą dostępności do usług ginekologicznych oraz zdrowotnych z zakresu profilaktyki intymnej".

- W trakcie spotkań konsultacyjnych opracowano zakres funkcjonowania gabinetu czynnego 24 godziny na dobę, który będzie równocześnie pierwszym w Poznaniu Punktem Profilaktyki Intymnej w pełni dostępnym dla wszystkich mieszkańców Poznania - w tym również osób niezamożnych i nieubezpieczonych - poinformowała Surma.

Z usług dostępnych bezpłatnie w gabinecie będą mogły korzystać osoby, które ukończyły 18. rok życia oraz osoby niepełnoletnie, pozostające pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego i mieszkające na terenie Poznania.

Hanna Surma przekonuje, że uruchomienie placówki to "sprawa opieki medycznej, a nie ideologii", nie ma też nic wspólnego z przedwyborczą kampanią.

- Prezydent zapowiedział otwarcie tego gabinetu wiosną, rzecz rusza w zapowiadanym wówczas terminie. Opieka medyczna i zapewnienie mieszkańcom miasta dostępu do tego typu usług nie ma żadnego związku z ideologią - zapewniła.

O planach uruchomienia całodobowego dyżuru ginekologicznego Jacek Jaśkowiak poinformował w marcu m.in. za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych.

- Gdy potrzebna jest fachowa porada i pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Przygotowujemy projekt 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego. Poznaniankom, które z niego skorzystają, nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzieli koniecznej pomocy - napisał Jaśkowiak.

Metropolita poznański, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zwracał jednak uwagę, że taki powody powstania gabinetu są niejasne.   

- W Poznaniu słyszymy dziwne zapowiedzi: ginekolog 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i bez klauzuli sumienia. Projektodawca oświadcza, że w tym przypadku kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Problem w tym, że zabijanie dzieci w łonie matki nie jest kwestią światopoglądową, aborcja odnosi się do konkretnego człowieka - mówił w maju abp Gądecki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
6°C Poniedziałek
dzień
7°C Poniedziałek
wieczór
4°C Wtorek
noc
3°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama