Należy podjąć skuteczne środki w celu zapewnienia mieszkańcom Republiki Środkowoafrykańskiej stabilizacji, pokoju i jedności – apelował abp Paul Gallagher w wystąpieniu dotyczącym sytuacji w tym afrykańskim kraju, ogarniętym krwawym konfliktem.
Mówił o tym w Nowym Jorku podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zauważył, że konflikt nie ustaje, a wręcz przeciwnie - zaognia się. Wciąż trwają walki, które niosą ze sobą śmierć bezbronnych osób. Cierpi wiele tysięcy niewinnych kobiet i dzieci, które w czasie działań zbrojnych są najbardziej doświadczone. Setki tysięcy ludzi zmuszonych zostało do opuszczenia domów w poszukiwaniu bezpieczniejszego schronienia. Nasila się migracja do sąsiednich krajów: Kamerunu, Czadu, Demokratycznej Republiki Konga, czy też Republiki Konga. W obecnej chwili prawie połowa ludności kraju, to jest ok. 2,5 miliona osób, potrzebuje pomocy humanitarnej, prawie połowa z nich to dzieci.
Abp Gallagher zaznaczył, że rola oenzetowskiej misji stabilizacyjnej MINUSCA, której celem jest złagodzenie cierpień bezbronnych cywili oraz przywrócenie ładu i porządku w kraju, musi być najwyższym priorytetem całej wspólnoty międzynarodowej. „Stolica Apostolska zachęca do podjęcia większych wysiłków w celu zagwarantowania wszystkim obywatelom ich praw – podkreślił abp Gallagher - chroniąc ich przed zbrojną agresją i innymi nadużyciami, które naruszają ich godność, bez jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na status społeczny lub przynależność religijną”.
Zdaniem watykańskiego sekretarza ds. relacji z państwami niezwykle niepokojący jest fakt, że również pracownicy organizacji humanitarnych i agencji pomocy stają się celem ataków. Powoduje to ograniczenie ich działalności lub całkowite wycofanie się z rejonu walk, pozostawiając potrzebujących bez niezbędnego wsparcia. Abp Gallagher zapewnił jednocześnie, że Kościół i działające w terenie katolickie organizacje nadal będą angażować się niestrudzenie w działania humanitarne tak bardzo dziś potrzebne w Republice Środkowoafrykańskiej. Zaapelował o uczciwy i otwarty dialog, oparty na dobrej wierze, przebaczeniu i pojednaniu. Jest on bowiem jedynym sposobem na osiągnięcie niezbędnej stabilizacji na poziomie społecznym, gospodarczym i politycznym.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.