Katolicy w Liberii, Gambii i Sierra Leone są niewielką mniejszością, wysoko ceni się tam jednak wkład Kościoła w dobro społeczeństwa, zwłaszcza na polu edukacji, rozwoju i służby zdrowia. Przypomniał o tym Papież, spotykając się z biskupami tych trzech krajów Afryki Zachodniej. Wyraził uznanie dla ich wysiłków, by chronić wiernych przed złem, ignorancją i przesądami.
„W środowisku, gdzie szerzą się rozwody i poligamia, zabiegajcie o jedność i dobro rodziny chrześcijańskiej opartej na sakramencie małżeństwa – powiedział Benedykt XVI. – Popierajcie inicjatywy i stowarzyszenia służące uświęceniu tej podstawowej wspólnoty. Strzeżcie nadal godności kobiet w kontekście praw człowieka i brońcie swych rodaków przed próbami wprowadzenia mentalności nastawionej na ograniczanie liczby urodzeń, fałszywie przedstawianej jako wyraz postępu kulturalnego. Modlę się, aby proces pojednania w sprawiedliwości i prawdzie, który słusznie popieracie w waszym regionie, dał trwałe poszanowanie wszystkich praw człowieka, danych przez Boga, oraz rozładowanie tendencji do odwetu i zemsty. Służąc pokojowi, prowadźcie dalej dialog z innymi religiami, zwłaszcza islamem, by podtrzymywać dobre relacje i zapobiegać nietolerancji, niesprawiedliwości czy uciskowi, zgubnym dla dążeń do wzajemnego zaufania. Pracując razem w obronie życia oraz w walce z chorobami i niedożywieniem będziecie budować zrozumienie, poszanowanie i akceptację” – mówił Ojciec Święty.
Benedykt XVI wskazał biskupom Liberii, Gambii i Sierra Leone potrzebę odpowiedniego rozeznania powołań i stałej formacji księży, których winni oni słowem i przykładem uczyć wierności przyjętym zobowiązaniom. Wyraził im uznanie za pomoc niesioną imigrantom i uchodźcom. Zachęcił, by starali się przy tym, gdy to możliwe, o współpracę duszpasterską z krajami, z których przybysze pochodzą.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.