Katolicy w Liberii, Gambii i Sierra Leone są niewielką mniejszością, wysoko ceni się tam jednak wkład Kościoła w dobro społeczeństwa, zwłaszcza na polu edukacji, rozwoju i służby zdrowia. Przypomniał o tym Papież, spotykając się z biskupami tych trzech krajów Afryki Zachodniej. Wyraził uznanie dla ich wysiłków, by chronić wiernych przed złem, ignorancją i przesądami.
„W środowisku, gdzie szerzą się rozwody i poligamia, zabiegajcie o jedność i dobro rodziny chrześcijańskiej opartej na sakramencie małżeństwa – powiedział Benedykt XVI. – Popierajcie inicjatywy i stowarzyszenia służące uświęceniu tej podstawowej wspólnoty. Strzeżcie nadal godności kobiet w kontekście praw człowieka i brońcie swych rodaków przed próbami wprowadzenia mentalności nastawionej na ograniczanie liczby urodzeń, fałszywie przedstawianej jako wyraz postępu kulturalnego. Modlę się, aby proces pojednania w sprawiedliwości i prawdzie, który słusznie popieracie w waszym regionie, dał trwałe poszanowanie wszystkich praw człowieka, danych przez Boga, oraz rozładowanie tendencji do odwetu i zemsty. Służąc pokojowi, prowadźcie dalej dialog z innymi religiami, zwłaszcza islamem, by podtrzymywać dobre relacje i zapobiegać nietolerancji, niesprawiedliwości czy uciskowi, zgubnym dla dążeń do wzajemnego zaufania. Pracując razem w obronie życia oraz w walce z chorobami i niedożywieniem będziecie budować zrozumienie, poszanowanie i akceptację” – mówił Ojciec Święty.
Benedykt XVI wskazał biskupom Liberii, Gambii i Sierra Leone potrzebę odpowiedniego rozeznania powołań i stałej formacji księży, których winni oni słowem i przykładem uczyć wierności przyjętym zobowiązaniom. Wyraził im uznanie za pomoc niesioną imigrantom i uchodźcom. Zachęcił, by starali się przy tym, gdy to możliwe, o współpracę duszpasterską z krajami, z których przybysze pochodzą.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.