Ludźmierz: sezon rowerowych pielgrzymek

Mimo obfitych opadów deszczu 2 maja do Ludźmierza zjechali z całego Podhala, a także ze Szczyrku pielgrzymi podróżujący na rowerach. W sanktuarium – w ramach IV Pielgrzymki Gwiaździstej - odbyło się uroczyste rozpoczęcie rowerowego sezonu pielgrzymkowego.

Do Ludźmierza przyjechało ponad 50 rowerzystów. Wjechali w specjalnym korowodzie na teren sanktuarium, trzymając w rękach flagi państwowe oraz specjalne emblematy. Rowerzyści modlili się o beatyfikację Jana Pawła II przed jego pomnikiem w ogrodzie różańcowym.

– Niech ten Wielki Podróżnik błogosławi nam podczas naszych podróży – mówił jeden z kapłanów witających pątników na dwóch kółkach. Dodał, że rozpoczęcie sezonu rowerowego nie przypadkowo rozpoczyna się w maju. – To miesiąc, w którym szczególnie czcimy Maryję. Wstawiamy się u Matki Bożej o to, aby każdy z was oraz inni rowerzyści zawsze bezpiecznie dotarli do celu, dokądkolwiek podróżują – mówił duchowny.

Pielgrzymi wzięli udział w Mszy św. w sanktuarium. Spośród wielu górali i innych pielgrzymów wyróżniali się specjalnymi, rowerowymi kombinezonami. Na niektórych widniało logo Związku Podhalan oraz informacje dotyczące pielgrzymki rowerowej z Podhala na Hel.

Organizator, Jan Blańda ze Związku Podhalan w rozmowie z KAI powiedział, że w IV Pielgrzymce Gwiaździstej biorą udział również rowerzyści, który będą pielgrzymować na dwóch kółkach z Podhala na Hel. Pielgrzymka potrwa od 7 do 15 sierpnia.

– Na naszym pielgrzymkowym szlaku znajdą się sanktuaria maryjne w Kalwarii, Częstochowie, Toruniu – mówi Jan Blańda. Członek Związku Podhalan tłumaczył również nazwę pielgrzymki gwiaździstej. – Do Ludźmierza przyjeżdżają rowerzyści z całego regionu. Tutaj wspólnie się modlimy w różnych intencjach. Ludźmierz także jest położony w sercu Podhala, gdzie krzyżuje się wiele dróg z Podhala, Orawy i Spisza – mówi Jan Blańda. Dodaje, że pomysłodawcą takiej formy pielgrzymowania był ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium.

W tegorocznej IV Pielgrzymce Gwiaździstej biorą udział rowerzyści ze Szczyrku. Przewodzi im włodarz tej miejscowości wypoczynkowej, Wojciech Bydliński. W rozmowie z KAI przyznaje, że bardzo mu zależy, aby rowerzyści poprzez swoje pielgrzymki rozsławiali sanktuaria maryjne związane ze Związek Podhalan.

Bydliński wspomniał o Matce Boskiej Rychwałdzkiej, Matce Boskiej z Rajczy, z Ludźmierza i Szczyrku. – Pątnicy z tych sanktuariów spotykają się wspólnie i wysławiają imię Maryi – zaznaczył burmistrz Szczyrku. Mieszkańcy Szczyrku, aby dotrzeć na Podhale, podróżowali na dwóch kółkach kilka godzin. Wojciech Bydliński, że momentami warunki atmosferyczne bardzo nie sprzyjały podróży.

Helena Łojas z Nowego Targu w pielgrzymkach rowerowych bierze udział od samego początku. Ujawniła też, że już przygotowuje się, aby w sierpniu tego roku wyruszyć na pielgrzymkę rowerową od Gaździny Podhala – Królowej Podhala do sanktuarium w Swarzewie, gdzie Kaszubi modlą się za wstawiennictwem Królowej Morza.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  8°C Poniedziałek
  noc
  4°C Poniedziałek
  rano
  10°C Poniedziałek
  dzień
  11°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »