Andrzej Duda gościł 23 listopada w Podsarniu, gdzie odsłonił przy kościele św. Jana Pawła II pomnik z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Prezydent odwiedził też Szkołę Podstawową im. Marii i Lecha Kaczyńskich.
Chciałem, by 100. rocznica odzyskania niepodległości była świętowana wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni, nie tylko w Warszawie. I tą moją prośbę tutaj spełniacie. Bardzo wam wszystkim za to dziękuję - mówił Andrzej Duda do mieszkańców Orawy.
Pomnik, który odsłonił prezydent RP, stanął przed kościołem św. Jana Pawła II w Podsarniu. Upamiętnia on 100. rocznicę odbudowy państwa polskiego oraz zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych. - Największą postacią był ks. Ferdynand Machay, który później był zresztą senatorem w II RP, ale bohaterów niepodległości było tutaj wielu. Dziękuję, że o nich pamiętacie. Dziękuję, że badacie państwo tamte dzieje, także z pomocą Instytutu Pamięci Narodowej - podkreślał Andrzej Duda.
Uroczystość z udziałem głowy państwa zakończyła się przy kościele złożeniem wieńców przy odsłoniętym pomniku, który został poświęcony przez ks. Leszka Urodę, proboszcza parafii Podsarnie-Harkabuz.
Druga część uroczystości z udziałem Andrzeja Dudy odbyła się w Szkole Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Podsarniu, dokąd prezydent RP udał się pieszo. W orszaku szli zaproszeni goście, orkiestra dęta, kapela regionalna, delegacje z pocztami sztandarowymi, a także przedstawiciele władz samorządowych.
Andrzej Duda przypomniał, że to jego druga wizyta w Szkole Podstawowej w Podsarniu. Był tutaj 7 lat temu jako poseł i wziął udział w uroczystości nadania szkole imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. Społeczności szkolnej prezydent RP podarował flagę państwową.
Prezydent podczas wizyty na południu Małopolski pojechał także do Rabki i Orawy. W tej ostatniej miejscowości spotkał się z weteranem II wojny światowej - żołnierzem 12. Pułku Ułanów Podolskich, weteranem spod Monte Cassino, 94-letnim Józefem Kowalczykiem. Wrócił on z Australii w lipcu br. po 78 latach emigracji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.