W dniu 7 maja br. o godzinie 14:00 na lotnisku Kętrzyn Wilamowo odbyły się uroczystości, podczas których odsłonięto Obelisk poświęcony upamiętnieniu ofiar tragicznej katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Uroczystości odsłonięcia Obelisku i nabożeństwo ekumeniczne odbyły się z udziałem młodzieży szkolnej, delegacji władz samorządowych w regionie , Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Dowództwa Garnizonu Warszawa , Biura Ochrony Rządu, duchowieństwa oraz wielu dostojnych gości.
Wszyscy zgromadzeni na lotnisku Wilamowo w asyście wojskowej kompanii honorowej i licznych pocztów sztandarowych , w sposób szczególny oddali hołd ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Podczas uroczystości, Stanisław Tołwiński, Prezes Aeroklubu Krainy Jezior oraz Prezes Zarządu i Fundator Fundacji „Military Park” – inicjator postawienia obelisku – podkreślił w swym wystąpieniu , iż „… tragiczna wiadomość 10 kwietnia b.r. sparaliżowała serca i umysły nie tylko osób bliskich ofiarom lotniczej katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem, ale również wszystkich Polaków….”.
W obecności wszystkich zgromadzonych został odczytany specjalny list Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego , Klubu Parlamentarnego „Lewica” podpisanego przez Tadeusza Iwińskiego (posła Warmii i Mazur) i Przewodniczącego Klubu Grzegorza Napieralskiego oraz Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Mariana Podziewskiego.
W imieniu zgromadzonych wystąpił i głos okolicznościowy zabrał Starosta Kętrzyński Tadeusz Mordasiewicz.
Przez odczytanie listy ofiar katastrofy poprzedzono odsłonięcie Obelisku którego dokonali gospodarze powiatu kętrzyńskiego (Starosta Tadeusz Mordasiewicz, Burmistrz Miasta Kętrzyn Krzysztof Hecman i Wójt Gminy Kętrzyn Sławomir Jarosik), a Jego poświęcenie nastąpiło z udziałem licznych duchownych wyznania rzymsko-katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego.
Odsłonięcie obelisku upamiętniającego ofiary lotniczej katastrofy pod Smoleńskiem
Po poświęceniu obelisku, złożeniu kwiatów przez liczne delegacje, istotnym i długo jeszcze brzmiącym w uszach akcentem była salwa honorowa wykonana przez kompanię z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej symbolicznie uczczono ofiary katastrofy.
Finałem tych obywatelskich i patriotycznych uroczystości było nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych 3 kościołów , pod przewodnictwem Arcybiskupa Seniora Edmunda Piszcza.
W czasie tego religijnego akcentu uroczystości otuchy zebranym dodawał Arcybiskup Senior Edmund Piszcz odnosząc się w pięknych i niezwykle przekonywujących słowach do niedawnych zdarzeń, ale również istoty widzenia najważniejszych spraw. W pewnym sensie umacniał w uczestnikach uroczystości przekonanie, że śmierć nie jest końcem życia, lecz dopiero jego początkiem. To były pocieszające słowa w chwili rozważania końca doczesności.
Na zakończenie uroczystości, krótki koncert utworów wojskowo – patriotycznych wykonała Orkiestra Wojskowa z Giżycka.
Odsłonięty obelisk wzbogacił nowym akcentem „Plenerową Galerię Pamięci” na lotnisku Wilamowo Kętrzyn, w której głównymi elementami są obeliska m.in. ku czci Ojca Świętego Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, ale również ofiar katastrofy pod Mirosławcem .
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.