Większość z tych projektów dotyczy (...) inwestycji w drugiego człowieka.
Tylko w tym roku Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski zebrał ponad 2,4 mln zł na pomoc Kościołowi w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
Dzięki tym ofiarom udało się zrealizować ponad 300 próśb z diecezji, parafii oraz zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie - poinformował ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu.
„Projekty, które do nas napływają są na pewno ważne, bo służą właśnie temu, żeby ten Kościół się rozwijał, nie tylko pod względem materialnym. Nie chodzi tylko o budowanie czy remontowanie kolejnego kościoła, ale żeby się rozwijał duchowo. Większość z tych projektów, jak to ma miejsce już od kilku lat, dotyczy pomocy drugiemu człowiekowi, inwestycji w drugiego człowieka, a więc formacji, ale nie brakuje także wymiaru charytatywnego, który jest moim zdaniem takim znakiem rozpoznawczym Kościoła katolickiego za wschodnią granicą” - powiedział ks. Kryża.
Okazją do wsparcia tamtejszych katolików jest również XIX Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Obchodzony on będzie 9 grudnia.
Zostanie wystawiona w bazylice Św. Piotra, gdzie wierni będą mogli oddawać hołd Franciszkowi.
„To prawda – starzejemy się, ale to nie jest problem. Problemem jest to, jak się starzejemy.”
W tle ataki na konserwatywnych przywódców takich krajów, jak Polska czy Węgry.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.