Około 850 adwokatów w ponad 180 miastach całej Polski będzie udzielało w najbliższą sobotę bezpłatnych porad prawnych. Dzień bezpłatnych porad adwokatura organizuje już po raz trzeci.
"Będziemy świadczyli pomoc adwokacką na takich samych zasadach jak dotychczas; każdy kto zgłosi się do wskazanych kancelarii otrzyma taką poradę, jakiej adwokat będzie w stanie udzielić na podstawie rozmowy i przyniesionych dokumentów" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej p.o. prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Andrzej Michałowski.
Michałowski dodał, że nie będzie żadnych ograniczeń odnośnie osób, które będą mogły skorzystać z pomocy. "Oczywiście podkreślamy, że akcja jest skierowana głównie do osób niezamożnych, które w innym trybie nie zdecydowałyby się na skorzystanie z porady" - zaznaczył.
Porady będą udzielane w wyznaczonych kancelariach i siedzibach niektórych okręgowych rad adwokackich 15 maja w godzinach 9-15. Pełna i na bieżąco uzupełniana lista prawników oraz adresów, gdzie będą udzielane porady, dostępna jest na stronie www.nra.pl w dziale "aktualności". Adresy kancelarii w końcu tygodnia zostaną także opublikowane w lokalnej prasie. Ponadto informacje o adwokatach biorących udział w akcji uzyskać można pod warszawskim numerem telefonu (22) 505 25 00.
Koordynujący akcję mec. Dariusz Wojnar przypomniał, iż osoby, które zgłoszą się po poradę, powinny zabrać ze sobą pełną dokumentację sprawy i w sposób wyczerpujący przedstawić ją adwokatowi. "Osoby przychodzące po poradę nie powinny też bać się ujawnienia nawet intymnych szczegółów, szczególnie gdy dotyczy to spraw rodzinnych; adwokat jest zobligowany do tajemnicy" - mówił Wojnar.
Przedstawiciele NRA wskazali, że dotychczasowe doświadczenia dowodzą potrzeby przeprowadzania takich akcji. W maju ubiegłego roku, podczas pierwszej edycji dnia bezpłatnych porad, udzielono pomocy ponad 12 tys. osób. Z kolei w październiku zeszłego roku o poradę zwróciło się 14 tys. osób. Za każdym razem w akcji brało udział kilkuset adwokatów.
Jak powiedział Wojnar, porady te dotyczyły najczęściej prawa rodzinnego, podziałów majątku, prawa spadkowego, ubezpieczeń społecznych, a także odszkodowań w związku z wypadkami komunikacyjnymi. Zaznaczył, że często porada polega na uświadomieniu przychodzącej osobie, iż zgodnie z prawem przysługuje jej przed sądem pomoc prawna finansowana przez państwo.
W ostatnim czasie NRA, a także samorządy radców prawnych i notariuszy, udzielają bezpłatnej pomocy prawnej rodzinom ofiar katastrofy lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W katastrofie 10 kwietnia zginęła m.in. prezes NRA mec. Joanna Agacka-Indecka oraz redaktor naczelny pisma adwokatury "Palestra" mec. Stanisław Mikke. "Pomoc dla rodzin ofiar stanowi wyraz hołdu dla naszych zmarłych koleżanek i kolegów" - powiedział Michałowski.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.