Bez Fatimy nie można zrozumieć Portugalii. Niemal nie ma Portugalczyka, który przynajmniej raz w roku nie odwiedziłby tego sanktuarium – twierdzi ks. Duarte da Cunha.
Pochodzący z tego właśnie kraju sekretarz generalny Rady Konferencji Biskupich Europy opowiedział Radiu Watykańskiemu o wpływie fatimskiego sanktuarium na tożsamość Portugalii i tamtejszego Kościoła.
„Dla Portugalczyków Fatima to centrum kraju, nie tylko w sensie geograficznym – uważa ks. Da Cunha. – Myślę, że każdy Portugalczyk przynajmniej raz w roku odwiedza to miejsce, i to nawet, jeśli nie jest zbyt wierzący. Fatima jest znakiem macierzyńskiej opieki nad krajem. Portugalczycy odczuwają to bardzo mocno. Oczywiście wciąż powinniśmy przywiązywać większą wagę do przesłania Maryi. Ale na razie Fatima to po prostu dom dla każdego. Miejsce spotkania z Bogiem, narodowy konfesjonał. W tym sensie Fatima bardzo wyraźnie ukształtowała współczesną tożsamość kraju. Sam Jan Paweł II powiedział kiedyś tutejszym biskupom: potraktujcie Fatimę, jako główny program duszpasterski. I tak się rzeczywiście dzieje. «Duszpasterstwo fatimskie» stale się rozwija. Pojawił się na przykład nowy zwyczaj pieszych pielgrzymek młodzieżowych, które przybierają postać prawdziwych rekolekcji”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.