Klich: Tragedia pod Smoleńskiem to cezura w historii Polski

Tragedia pod Smoleńskiem jest jednym z przełomowym momentów w historii Polski. Jej wagę można porównać do bitwy o Monte Cassino - uważa minister obrony narodowej Bogdan Klich.

"Dzisiejszy dzień jest również dniem refleksji i pamięci, w którym pochylamy czoła nad poświęceniem Polaków okupionym krwią. Pragnę zauważyć, że nie sposób mówić dzisiaj o wydarzeniach będących swego rodzaju cezurami w historii Polski, nie odnosząc się także do tragedii polskiej sprzed miesiąca. Wydarzenia przełomowe, takie jak bitwa pod Monte Cassino czy tragedia pod Smoleńskiem - w których zginęli oddani Polsce rodacy, w tym ludzie blisko związani z 2. Korpusem Zmechanizowanym - zobowiązuje nas do pielęgnacji ich dziedzictwa i realizacji ideałów. Jesteśmy im to winni, jesteśmy im winni pamięć o ich pracy oraz kontynuację ich służby w profesjonalnych Wojsku Polskim" - powiedział szef MON do żołnierzy podczas obchodów święta 2. Korpusu Zmechanizowanego, które odbyły się w podkrakowskiej Rząsce.

Jak podkreślił minister, obecnie siły zbrojne funkcjonują normalnie, nie ma zagrożenia dla Polski, dowodzenie jednostkami pozostało - mimo tragedii - niezakłócone.

"Korpus to kuźnia kadr, więc jednym z celów stawianych przed nim to szkolenie, szkolenie i jeszcze raz szkolenie po to, by być przygotowanym zarówno do zadań za granicą, jak i zadań krajowych" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Klich.

Jak dodał, 2. Korpus Zmechanizowany odgrywać ma zasadniczą rolę w wojennym systemie dowodzenia, które jest właśnie opracowywany.

"Korpus odgrywa zasadniczą role i dlatego jego miejsce jest znaczące, niepodważalne w przypadku ewentualnej - oby nigdy do niej nie doszło - operacji obronnej" - dodał minister.

Jak informuje na swojej oficjalnej stronie internetowej 2. Korpus Zmechanizowany im. Władysława Andersa, został on sformowany na bazie Korpusu Powietrzno - Zmechanizowanego oraz wydzielonych jednostek Śląskiego i Pomorskiego Okręgu Wojskowego; osiągnął gotowość do działania z dniem 1 stycznia 2002. Jego dowództwo oraz jednostki mieszczą się w garnizonie Kraków. Korpus dziedziczy tradycje jedenastu związków operacyjnych Wojska Polskiego istniejących w okresie od Powstania Styczniowego do czasów współczesnych (pielęgnuje tradycje m.in. Korpusu gen. Andersa).

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
28°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
20°C Środa
rano
wiecej »