13 proc. respondentów CBOS tytuł polityka roku przyznało premierowi Mateuszowi Morawieckiemu; politykiem roku na świecie według 14 proc. badanych jest prezydent USA Donald Trump. W obu rankingach w czołówce pojawia się szef Rady Europejskiej, b. premier Donald Tusk.
CBOS zadał respondentom pytanie, któremu z polskich polityków należy się miano polityka roku 2018. "Chodzi o człowieka, który najlepiej działał, zrobił najwięcej w interesie kraju, społeczeństwa, ludzi takich jak Pan(i)" - wyjaśniono.
53 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać osoby, która w ich opinii zasługiwałaby na takie wyróżnienie a 22 proc. uznało, że żaden ze znanych im przedstawicieli polskiej sceny politycznej nie zasługuje na ten tytuł.
Pozostali respondenci wymienili w sumie ponad pięćdziesiąt nazwisk polityków, z których - jak podaje CBOS - tylko czterech uzyskało więcej niż 2 proc. głosów.
13 proc. respondentów tytuł polityka roku 2018 przyznało premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Drugie miejsce w tym rankingu zajął prezydent Andrzej Duda (10 proc.). Na trzeciej pozycji - 6 proc. wskazań - ulokował się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Czwarte miejsce przypadło byłemu premierowi i szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi (4 proc.).
Na pytanie o polityka roku na świecie 49 proc. ankietowanych nie umiało podać nazwiska żadnego polityka, a 18 proc. ankietowanych uznało, że żaden ze znanych im polityków zagranicznych nie odegrał w ciągu minionych dwunastu miesięcy na tyle znaczącej roli w polityce międzynarodowej, by zasłużyć na ten tytuł.
Pozostali badani wskazali 28 nazwisk, z których dziewięć pojawiało się w wypowiedziach co najmniej 1 proc. ankietowanych.
Na arenie międzynarodowej tytuł polityka roku 2018 Polacy przyznali prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi. Do tego miana wytypowało go 14 proc. ankietowanych. Drugie miejsce w rankingu zajęła kanclerz Niemiec Angela Merkel, którą wskazało 5 proc. respondentów.
Na trzecim miejscu znaleźli się ex aequo szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz prezydent Rosji Władimir Putin - po 3 proc. głosów.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 29 listopada-9 grudnia 2018 roku na liczącej 942 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.