13 proc. respondentów CBOS tytuł polityka roku przyznało premierowi Mateuszowi Morawieckiemu; politykiem roku na świecie według 14 proc. badanych jest prezydent USA Donald Trump. W obu rankingach w czołówce pojawia się szef Rady Europejskiej, b. premier Donald Tusk.
CBOS zadał respondentom pytanie, któremu z polskich polityków należy się miano polityka roku 2018. "Chodzi o człowieka, który najlepiej działał, zrobił najwięcej w interesie kraju, społeczeństwa, ludzi takich jak Pan(i)" - wyjaśniono.
53 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać osoby, która w ich opinii zasługiwałaby na takie wyróżnienie a 22 proc. uznało, że żaden ze znanych im przedstawicieli polskiej sceny politycznej nie zasługuje na ten tytuł.
Pozostali respondenci wymienili w sumie ponad pięćdziesiąt nazwisk polityków, z których - jak podaje CBOS - tylko czterech uzyskało więcej niż 2 proc. głosów.
13 proc. respondentów tytuł polityka roku 2018 przyznało premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Drugie miejsce w tym rankingu zajął prezydent Andrzej Duda (10 proc.). Na trzeciej pozycji - 6 proc. wskazań - ulokował się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Czwarte miejsce przypadło byłemu premierowi i szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi (4 proc.).
Na pytanie o polityka roku na świecie 49 proc. ankietowanych nie umiało podać nazwiska żadnego polityka, a 18 proc. ankietowanych uznało, że żaden ze znanych im polityków zagranicznych nie odegrał w ciągu minionych dwunastu miesięcy na tyle znaczącej roli w polityce międzynarodowej, by zasłużyć na ten tytuł.
Pozostali badani wskazali 28 nazwisk, z których dziewięć pojawiało się w wypowiedziach co najmniej 1 proc. ankietowanych.
Na arenie międzynarodowej tytuł polityka roku 2018 Polacy przyznali prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi. Do tego miana wytypowało go 14 proc. ankietowanych. Drugie miejsce w rankingu zajęła kanclerz Niemiec Angela Merkel, którą wskazało 5 proc. respondentów.
Na trzecim miejscu znaleźli się ex aequo szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz prezydent Rosji Władimir Putin - po 3 proc. głosów.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 29 listopada-9 grudnia 2018 roku na liczącej 942 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.