Kard. Dieudonné Nzapalainga o sytuacji w środkowej Afryce
Niedawne otwarcie przy pomocy Stolicy Apostolskiej szpitala pediatrycznego w Bangi pokazuje, że nie jesteśmy skazani na bezradność, że biednym rzeczywiście można pomoc. Potrzeby Republiki Środkowoafrykańskiej są jednak ogromne. Zwraca na to uwagę kard. Dieudonné Nzapalainga. W ostatnich tygodniach udzielał on sakramentu bierzmowania w północno-wschodnich regionach kraju, przy granicy z Czadem i Sudanem.
Są to jedne z najbiedniejszych miejsc na świecie. Odcięte od świata, a przy tym nieustannie gnębione przez różne ugrupowania zbrojne, związane z nielegalnym przemysłem wydobywczym. Napotkana tam bieda przekracza wszelkie ludzkie wyobrażenia – mówi kard. Nzapalainga.
"Jeśli chodzi na przykład o służbę zdrowia, to w całym tym regionie nie ma szpitali. Są jedynie pojedyncze przychodnie. W niektórych nie ma nawet lekarzy czy pielęgniarek. W mieście Ouadda na przykład jest tylko przychodnia, w której pozostała już tylko kobieta, która pomaga przy porodach. Z konieczności stała się również chirurgiem, robi operacje, cesarskie cięcia, bo widziała kiedyś, jak robią to inni. Człowiekowi dreszcze przechodzą po plecach, jak o tym słyszy. Ci ludzie znikąd nie mają pomocy, liczą tylko na Boga. Inna sprawa to edukacja. Na cały region jest tylko dwóch nauczycieli. Dlatego dzieci uczą ludzie, którzy sami chodzili do szkoły. Jeden z takich nauczycieli przekazał mi list, w którym roiło się jednak od błędów, bo sam nie potrafi dobrze pisać. Pytamy się więc: jeśli takie są fundamenty, jaki będzie nasz dom w przyszłości? Bardzo nas to niepokoi. Dlatego apeluję do rządu, wspólnoty międzynarodowej, organizacji pozarządowych, aby poważnie zajęli się tym regionem".
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.