Pod koniec marca w Krakowie odbędą się 19. Dni Tischnerowskie. W ich trakcie zostaną wręczone Nagrody im. ks. Józefa Tischnera (1931-2000).
Spotkania w ramach 19. Dni będą się odbywały od 27 do 30 marca. Poprzedzą je spotkania Strefy Tischnera od 14 do 26 marca. - Ich niezwykłą odsłoną będzie "Pociąg do Tischnera". - Ów intrygujący tytuł odnosi się zarówno do wciąż żywego zainteresowania myślą autora „Myślenia według wartości”, jak i... prawdziwego pociągu - powiedział dziś Wojciech Bonowicz, biograf ks. Józefa Tischnera, sekretarz Rady Programowej Dni Tischnerowskich. 23 marca o 9.46 z krakowskiego Dworca Głównego PKP wyruszy w kierunku Sopotu pociąg, w którym odbędzie się rozmowa z udziałem m.in. laureatów Nagrody im. ks. Józefa Tischnera z lat ubiegłych: Janiny Ochojskiej, Wojciecha Jagielskiego, Jerzego Sosnowskiego i Jakuba Wygnańskiego.
Głównym tematem tegorocznych Dni, które rozpoczną się 27 marca o 17.00 Mszą św. odprawioną w Kolegiacie Akademickiej św. Anny w intencji śp. ks. Tischnera, będą nowe wyzwania stojące przed człowiekiem współczesnym. - Czy myśl Tischnera może być nam przewodnikiem w świecie, który tak szybko się zmienia? W świecie nowych technologii, nowych sposobów uprawiania polityki, nowych wyzwań, jeśli chodzi o równy i sprawiedliwy rozwój? - pytał W. Bonowicz. Jednym z wyzwań jest m.in. postępująca technicyzacja medycyny współczesnej. Będzie mówił o tym 28 marca o 17.00 w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Krupnicza 33) prof. Marek Krawczyk, lekarz transplantolog, w wykładzie pt. "Etyka w medycynie zabiegowej - czy nowe technologie wpłynęły na nasze zachowania etyczne?".
- Przedyskutujemy także, czy tischnerowskie myślenie o człowieku jest wciąż aktualne - powiedział W. Bonowicz. Będą o tym dyskutowali 28 marca o 11.00 w auli Collegium Novum UJ (ul. Gołębia 24) Bartosz Brożek, Marek Drwięga i Adam Workowski. - Trzecim omawianym problemem będą źródła przemocy w świecie i sposoby jej przeciwdziałania. Bezpośrednim impulsem do debaty 29 marca o 11.00 na scenie im. S. Wyspiańskiego w Akademii Sztuk Teatralnych (ul. Straszewskiego 22) będzie tekst Tischnera pt. „Jak przerwać spiralę nienawiści” odczytany przez Annę Dymną - poinformował Wojciech Bonowicz.
Tego samego dnia na tej samej scenie aktor Robert Więckiewicz przeczyta o 17.00 fragmenty zebranych w tomie "Kot pilnujący myszy" mało znanych tekstów publicystycznych Tischnera z lat 90. ub. wieku.
19. Dni Tischnerowskie zakończą się 30 marca o 17.00 na Scenie im. S. Wyspiańskiego AST Galą Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Tym razem nagrody przyznano: o. Ludwikowi Wiśniewskiemu, dominikaninowi, za książkę "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę", Łukaszowi Garbalowi, autorowi dwutomowej biografii Jana Józefa Lipskiego, polonisty i opozycjonisty z czasów PRL, oraz Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak i Jerzemu Owsiakowi, współzałożycielom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Szczegółowy program 19. Dni Tischnerowskich można znaleźć na stronie internetowej: www.tischner.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny za wyjątkiem gali wręczenia nagrody (bezpłatne zaproszenia na nią będzie można odbierać w kasie AST od 25 marca).
aktualna ocena | 3,80 |
głosujących | 10 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.