Mszą św. w intencji ks. prof. Józefa Tischnera rozpoczęły się w kolegiacie akademickiej św. Anny w Krakowie 19. Dni Tischnerowskie. W tym roku przebiegają one pod hasłem "Człowiek. Nowe wyzwania".
Nabożeństwu w kościele, w którym patron wydarzenia przez wiele lat głosił kazania, przewodniczył ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Homilię wygłosił dziekan Wydziału Filozoficznego tej uczelni, ks. prof. Jarosław Jagiełło. Mówił w niej o prawie Bożym, które jest chrześcijańskim dziedzictwem, wymagającym pielęgnowania i rozwijania "w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym".
- Może w szczególności dziś trzeba dać wyraz wierności Bożemu prawu, wszak czujemy i widzimy, że rozmaite nasze wspólnoty zaczynają boleśnie pękać, rozpadać się. Chciałoby się przywołać słowa filozofa: "Tylko Bóg może nas uratować" - podkreślał duchowny. Zauważył, że prawo Boże jest źródłem duchowego życia i szkołą chrześcijaństwa. - Parafrazując słowa ks. prof. Tischnera trzeba powiedzieć, że prawo Boże to żyzna gleba, z której wyrasta człowiek o pięknym umyśle - dodał.
- Bądźmy wierni Bożemu prawu. Wtedy będziemy wierni człowiekowi i sobie wzajemnie. Człowieka, który stoi obok nas, nie będziemy wtedy zdradzać, poniżać, wyszydzać i lekceważyć - powiedział na zakończenie.
W tym roku Dni Tischnerowskie poświęcone są nowym wyzwaniom, którym musi dziś stawiać czoła ludzkość i polskie społeczeństwo.
Po raz pierwszy pojawi się tematyka okołomedyczna. W cyklu Colloquia Tischneriana wybitny transplantolog prof. Marek Krawczyk wygłosi wykład pt. "Etyka w medycynie zabiegowej - czy nowe technologie wpłynęły na nasze zachowania etyczne?", a następnie weźmie udział w "Jaskini filozofów" zatytułowanej "Wartość człowieka".
W programie Dni Tischnerowskich znalazła się ponadto debata pod hasłem "Jak przerwać spiralę nienawiści?". Jej uczestnicy skoncentrują uwagę na problemie przemocy, próbach jej zaradzenia czy ograniczenia. Debatę rozpocznie lektura tekstu ks. Tischnera na ten temat w wykonaniu Anny Dymnej, a do rozmowy, oprócz szefowej Fundacji "Mimo Wszystko", zaproszeni zostali również: Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, kapelan więzienny i opiekun bezdomnych ks. Józef Krawiec oraz animator działań społecznych w ramach tzw. trzeciego sektora Jakub Wygnański.
Nie zabraknie stałych punktów Dni: pokazu filmów "Tischner na ekranie", czytania Tischnera, którego w tym roku podjął się Robert Więckiewicz, Otwartego Forum Filozoficznego OFF Tischner, a także gali wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.
Głównym organizatorem Dni Tischnerowskich jest w tym roku Uniwersytet Jagielloński. Współorganizatorami: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.