Po raz pierwszy w Poznaniu zorganizowano w nocy z sobotę na niedzielę zwiedzanie najpiękniejszych barokowych świątyń połączone z modlitwą i koncertami.
– Chyba największym powodzeniem cieszyła się wędrówka po farnych podziemiach przy blasku świec – mówi KAI prof. Bohdan Gruchman, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary.
Przed północą w kościele franciszkanów na Wzgórzu Przemysła Mszę św. odprawił abp Stanisław Gądecki. – Podczas wieczoru kościołów warto odkryć piękno Boga, piękno świątyni i piękno człowieka – mówił w homilii metropolita poznański.
Abp Gądecki zauważył, że zgodnie z opisem świątyni Salomona ostatecznym celem wznoszenia kościołów nie jest oczarowanie człowieka, ale wzruszenie Boga. – Świątynie mają otwierać Stwórcę na miłość do ludzi, a Kościół potrzebuje sztuki, bo dąży do tego, by rzeczywistość niedostępna stała się dostrzegalna – mówił metropolita poznański.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski podkreślił, że wieczór kościołów pozwala wejść w tajemnicę piękna, a medytacja w nocnej porze, z dala od zgiełku dnia, pozwala odkryć, że Bóg jest piękny. – Piękno budzi radość w ludzkich sercach, prowadzi do zachwytu, prowadzi do miłości – podkreślił w homilii abp Gądecki.
Metropolita poznański przypomniał także, że artyści tworząc kościoły uczyli się lepiej żyć, a święci są „mistrzami Bożego piękna”.
Podczas nocy kościołów można było wysłuchać fragmentów Biblii w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka, przerywanych utworami muzycznymi skomponowanymi w tym samym czasie, kiedy powstawał najsłynniejszy polski przekład Biblii.
Odbyły się nabożeństwa z tekstami modlitw, szatami liturgicznymi i argenterią w duchu epoki baroku, można też było zwiedzić muzeum misyjne i zobaczyć makietę dawnego Poznania. Przewodnicy zapoznawali z interesującymi szczegółami barokowych zabytków, na przykład z tajemnicą podwójnego obrazu Matki Bożej wśród aniołów i obróconej w proch rzeźby św. Alojzego Gonzagi w poznańskiej farze.
– Wieczór kościołów będziemy kontynuowali w najbliższych latach, za rok myślimy o zaproszeniu ludzi do świątyń gotyckich – mówi KAI bp Marek Jędraszewski, inicjator wydarzenia.
Noc kościołów odbyła się w trzech najpiękniejszych kościołach barokowych Poznania: w farze, w kościele franciszkanów przy pl. Bernardyńskim i kościele franciszkanów konwentualnych na Wzgórzu Przemysła.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.